CBOS: leki Rx najchętniej z hurtowni pełnoasortymentowych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ster.info.pl/ rynekaptek.pl   25-11-2014, 11:45

CBOS: leki Rx najchętniej z hurtowni pełnoasortymentowych

Spośród czterech źródeł zaopatrzenia w leki na receptę najpopularniejsze są hurtownie farmaceutyczne posiadające pełną ofertę leków - wynika z badania sondażowego wykonanego przez Fundację CBOS.

"Analiza satysfakcji farmaceutów ze współpracy z podmiotami dystrybuującymi leki Rx do aptek" została wykonana na zlecenie Stowarzyszenia Eksporterów Równoległych (StER).

Z deklaracji badanych wynika, że blisko dziewięć na dziesięć leków Rx jest kupowanych w hurtowniach oferujących pełną ofertę medykamentów z tej grupy (89%). Pozostałe rodzaje dystrybucji wykorzystywane są zdecydowanie rzadziej: 6% preparatów jest kupowanych poprzez dystrybucję bezpośrednią, a mniej niż co dwudziesty lek na receptę trafia do aptek z hurtowni charakteryzujących się wąską lub specjalistyczną ofertą (4%).

Hurtownie z pełną ofertą leków oprócz tego, że są najczęstszym źródłem zaopatrzenia aptek, są również – na tle innych – najlepiej oceniane zarówno jeżeli chodzi o czas realizacji zamówień jak i sam model współpracy.

Czas realizacji dostaw w przypadku hurtowni typu full-liner jest oceniany powszechnie pozytywnie. Satysfakcję z terminu, w jakim realizowane są zamówienia wyraża 96% odbiorców, przy czym 39% deklaruje to w sposób zdecydowany. Tylko marginalny odsetek badanych ma w tej sprawie przeciwne zdanie (2%).

Poszczególne typy podmiotów znacznie różnią się częstotliwością, z jaką realizują dostawy. Zdecydowanie najczęściej leki dostarczane są przez hurtownie oferujące pełen asortyment leków Rx. W tym przypadku apteki odbierają zamówienia na ogół nie rzadziej niż raz dziennie (taką praktykę ma 97% aptek).

Nieco mniejszą dynamiką charakteryzuje się współpraca z hurtowniami typu short-liner. Również tu leki dostarczane są na ogół nie rzadziej niż raz dziennie (50%), jednak rzadsza realizacja zamówień nie należy do wyjątków – co piąty respondent odbiera leki Rx raz na dwa lub trzy dni (20%), a więcej niż co czwarty (27%), raz w tygodniu i rzadziej.

W przypadku dystrybucji bezpośredniej zaledwie 20% aptek może liczyć na dostawy leków nie rzadziej niż raz dziennie. Co trzecia apteka (34%) otrzymuje leki Rx raz na dwa lub trzy dni, a powszechny jest model, w którym leki dostarczane są nie częściej niż raz w tygodniu (40%), w tym mniej więcej trzech na dziesięciu respondentów deklaruje, że dostawy otrzymuje raz na dwa tygodnie lub rzadziej (28%).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH