"Ceny leków refundowanych są takie same we wszystkich aptekach"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   01-04-2016, 10:11

"Ceny leków refundowanych są takie same we wszystkich aptekach" Koalicja radzi, jak poruszać się w systemie

Autorzy poradnika dla pacjenta, jak poruszać się w systemie, wyjaśniają m.in. dlaczego za lek objęty dopłatą ryczałtową trzeba w praktyce zapłacić więcej.

W tym tygodniu pisaliśmy o inicjatywie "Jak się skutecznie poruszać po systemie ochrony zdrowia". Za stworzeniem poradnika dla pacjentów stoi nieformalna koalicja "Razem dla Zdrowia" w skład której weszli przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Fundacji My Pacjenci.

W publikacji jest też informacja o lekach. Autorzy starają się wyjaśnić niełatwe zasady refundacji leków. W tym, jak to jest możliwe, że za lek objęty dopłatą ryczałtową trzeba w praktyce zapłacić więcej.

Przypominają, że pacjent może otrzymać w aptece lek bezpłatnie, za drobną dopłatą wynoszącą 3,20 zł (w przypadku leków recepturowych ryczałt wynosi 8,80 zł) lub za dopłatą 30% lub 50% ceny leku. Leki refundowane znajdujące się na wykazach refundacyjnych pogrupowane są w grupy o identycznym składzie lub działaniu terapeutycznym czyli w tzw. grupy limitowe. W każdej takiej grupie znajdują się leki droższe i tańsze.

Co dwa miesiące Minister Zdrowia publikuje Obwieszczenia z wykazami leków refundowanych. Lekarze wystawiający recepty na leki refundowane muszą się z tymi obwieszczeniami zapoznawać. W obwieszczeniach wskazywany jest lek, który stanowi podstawę limitu refundacji. Oznacza to, że dla tego leku dopłata pacjenta wyniesie 3,20 zł, 30% lub 50% jego ceny.

Dla pozostałych leków z tej grupy dopłata z budżetu wynosi tyle, ile wyniosła dla leku wyznaczającego limit, a pacjent pokrywa różnicę między wartością dopłaty z NFZ i ceną leku określoną przez producenta. Często oznacza to, że lek objęty dopłatą ryczałtową w praktyce kosztuje więcej.

Wysokość dopłaty pacjenta do leku refundowanego określa się jako współpłacenie pacjentów za leki. Wynosi ono ponad 40%, jeśli zsumujemy dopłaty pacjentów do wszystkich leków refundowanych dostępnych w aptece. Oznacza to, że budżet państwa dopłaca pacjentom do leków 60%, a resztę pokrywają z własnej kieszeni. To najniższy poziom dopłat z budżetu państwa w krajach europejskich. Polscy pacjenci bardzo dużo dopłacają do leków dostępnych w aptece.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH