Chcemy walczyć z cenami dumpingowymi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: politykazdrowotna.pl/ rynekaptek.pl   09-09-2016, 08:42

Chcemy walczyć z cenami dumpingowymi

Musimy się zastanowić, w którą stronę chcemy iść jeśli chodzi o apteki w Polsce. Nie interesuje mnie jakie są tendencje na rynkach, ale to czego chcą Polacy – mówił w Krynicy wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda w kwestii rynku aptecznego.

Myślę , że Polacy nie chcą aptek, które stałyby się sklepikami, których za chwilę nie odróżnią od sklepu spożywczego, sklepu z kosmetykami, czy stacji benzynowej.  Obecna sytuacja na rynku aptek nie jest najlepsza, a  niepodjęcie żadnych działań może doprowadzić do jeszcze większych problemów na rynku. Przede wszystkim resort chce, by apteki pełniły w systemie ochrony zdrowia rolę wspomagającą proces leczenia, a nie charakter miejsc, które ograniczają się wyłącznie do sprzedaży.

Chcemy zachować dotychczasowy podział na rynku aptecznym – mniej więcej 30% aptek sieciowych i 70% aptek indywidualnych oraz wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na eliminowanie praktyk, które już dziś są niezgodne z prawem. Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych, które pozwolą na walkę z takimi nieuczciwymi praktykami, jak ceny dumpingowe – teoretycznie zabronione, ale niemalże niemożliwe do egzekwowania nawet przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czas by wyprowadzić z aptek szampony, różnego rodzaju suplementy, łącznie z żelazkami które ostatnio widziałem w jednej z aptek. Zmieniona ma zostać też lista produktów dostępnych poza aptekami. Trafi na nią więcej leków OTC, ale w mniejszych opakowaniach.

Jeżeli są stosowane duże opakowania to nikt mi nie powie, że jest to doraźne stosowanie leku. To może wpędzić pacjenta w naprawdę poważne tarapaty. Farmaceuta widząc co ten pacjent kupuje, w jakiej wielkości opakowaniach, na pewno zareaguje. A zresztą będzie miał obowiązek świadczenia opieki farmaceutycznej, co moim zdaniem zapobiegnie bardzo wielu nieszczęściom.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH