Co czeka apteki w 2018 roku? Plan zmian w 13 punktach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 12:37

Co czeka apteki w 2018 roku? Plan zmian w 13 punktach Śląska Izba Aptekarska podsumowuje najważniejsze zmiany w aptekach po nowym roku (fot. archiwum)

Śląska Izba Aptekarska przygotowała podsumowanie najważniejszych zmian w aptekach od stycznia 2018 roku. Wśród nich m.in. nowa kwota odpłatności za lek recepturowy i obowiązek raportowania do ZSMOPL.

1. Od 1 stycznia 2018 r. zmianie ulegają wykazy leków refundowanych.

2. Zmianie od 1 stycznia 2018 r. ulega odpłatność ryczałtowa za lek recepturowy. Nowa wartość wynosi 10.50 zł.

3. Od 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw wprowadzająca tzw. „opłatę recyklingową” nakładającą na podmioty prowadzące obrót detaliczny pobierania dodatkowej opłaty przy wydawaniu toreb foliowych.

4. W dniu 28 grudnia 2017 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

5. Na chwilę wydania tego komunikatu w Dzienniku Ustaw nie pojawiła się ustawa z dnia 14 grudnia o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany wprowadzane tą ustawą polegają na objęciu podstawową stawką podatku (23%) niektórych produktów związanych z ochroną zdrowia, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, które dotąd objęte były stawką obniżoną (8%).

6. ZSMOPL. Na dzień dzisiejszy nie istnieje żaden akt prawny przesuwający termin wejścia w życie przepisów dotyczących przekazywania danych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktów Leczniczych. Jedyną informacją jest opublikowany wpis na stronach Ministerstwa Zdrowia informujący o tym, że trwają prace nad przesunięciem terminu na 30 czerwca 2018 roku.

7. Rok 2018 to również rok wejścia w życie przepisów dotyczących Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych RODO.

8. ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 12 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), które przedłuża do 31 grudnia 2018 r. stosowanie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Wynika z tego, że 8 % stawka VAT na suplementy diety w 2018 roku pozostaje bez zmian.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH