Co dobrego, a co złego o opiece medycznej w mediach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: media2.pl/rynekaptek.pl   12-05-2011, 13:26

Ponad jedna czwarta materiałów emitowanych w telewizyjnych serwisach informacyjnych ma wydźwięk negatywny.

Niewiele mniej jest jednak publikacji pozytywnych. Press-Service Monitoring Mediów zbadał przekaz medialny w tym obszarze.

Obraz Narodowego Funduszu Zdrowia w środkach masowego przekazu i problemy związane z administracją szpitali nie przekładają się na wizerunek lekarzy. Głosy krytyki słychać najczęściej w kontekście reformy służby zdrowia, zmian dotyczących refundacji leków, strajków czy limitów. Aż 56 proc. materiałów dotyczących NFZ i reformy służby zdrowia ma wydźwięk negatywny.

Tymczasem publikacje pozytywne wiążą się najczęściej z bezpośrednim udziałem lekarzy, występujących w mediach w kontekście uratowanego życia lub też zastosowania nowatorskich metod leczenia.

Badanie „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wykazało, że wizerunek lekarzy to zupełnie oddzielna kwestia. Bardzo dużo pozytywnych materiałów wyemitowano w kontekście przeszczepów, badań i chorób.

Łącznie o służbie zdrowia większość publikacji ma konotacje pozytywne bądź negatywne. Tylko niecałe 47,9 proc. z nich było neutralnych. Jednocześnie analitycy nieznacznie więcej zaklasyfikowali jako negatywne (26,4 proc.) niż pozytywne (25,7 proc.).

W ciągu roku w najważniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych w Polsce wyemitowano aż 626 materiałów. Pod uwagę wzięto wszystkie wydania „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń” w 2010 roku. Najczęściej takie materiały emitował serwis Polsatu, a najrzadziej TVP1. Jednakże to właśnie „Wiadomości” miały najwyższy odsetek publikacji negatywnych. Z kolei najczęściej materiały pozytywne przygotowywali reporterzy „Panoramy”.

Medycyna i zdrowie znalazły się na siódmym miejscu spośród najczęściej poruszanych w mediach tematów - nieznacznie za gospodarką, a przed m.in. sportem, kulturą, rozrywką czy historią. Sprawy te zajmują zatem bardzo dużo miejsca w głowach Polaków i cieszą się żywym zainteresowaniem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH