Co dziesiąty konsultant medyczny do wymiany

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   06-02-2015, 08:09

Co dziesiąty konsultant medyczny do wymiany

Blisko 100 konsultantów medycznych złożyło rezygnację lub zostało odwołanych w następstwie braku złożenia oświadczeń o współpracy z firmami medycznymi i farmaceutycznymi.

Większość obecnie urzędujących konsultantów złożyła wymagane oświadczenia (w całym kraju jest ich ponad 1000).

W związku z nowelizacją ustawy z 6 listopada 2008 roku o konsultantach w ochronie zdrowia, w oświadczeniu konsultanci musieli ujawnić: pracę dla podmiotów działających w branży medycznej, farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, posiadanie ich akcji, zasiadanie we władzach spółek, doradzanie oraz prowadzenie badań za ich pieniądze. Odnotowany powinien też być fakt otrzymania prezentów o wartości przekraczającej 380 zł, w tym w formie wyjazdów na koszt firm.

W Zachodniopomorskiem odnotowano ok. 70 proc. wakatów - najwięcej w kraju. W woj. kujawsko-pomorskim 9 konsultantów nie złożyło oświadczeń. W województwie podlaskim, lubuskim i mazowieckim oświadczenia w terminie nie złożyli tylko pojedynczy konsultanci. W efekcie oni też stracili swoje stanowiska. Podobnie sytuacja wyglądała w Małopolsce.

Odchodzący ze stanowisk jako powód wskazywali zazwyczaj liczne obowiązki zawodowe lub brak porozumienia z resortem zdrowia w kwestiach proponowanych zmian systemowych. Takie wzmożone odejścia dotyczyły w zasadzie każdego z regionów.

Proces rekrutowania nowych konsultantów trwa teraz w całym kraju. Za powoływanie konsultantów wojewódzkich odpowiedzialni są wojewodowie. I tak np. w województwie dolnośląskim obecnie poszukiwanych jest 22 konsultantów, 35 w województwie warmińsko-mazurskim, po 16 w Wielkopolsce i na Pomorzu, w woj. lubuskim 8, w woj. podkarpackim 9.

Wśród konsultantów krajowych na obsadzenia czeka stanowisko konsultanta w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Piastowanie funkcji konsultanta nie wiąże się z wysoką gratyfikacją pieniężną. Miesięczne wynagrodzenie konsultanta waha się pomiędzy 500 a 1000 zł. Niższe stawki zarezerwowane są dla konsultantów wojewódzkich, wyższe dla krajowych.

Z pewnością funkcja konsultanta pozostaje prestiżową, dlatego wciąż znajdują się chętni do objęcia tego stanowiska. I nie przeszkadza im w tym konieczność „spowiadania się” z relacji z firmami farmaceutycznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH