Co powinien wiedzieć pacjent przychodząc do apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 13:19

Co powinien wiedzieć pacjent przychodząc do apteki Jak ułatwić pracę farmaceucie

Cechy, które powinny definiować farmaceutę to przede wszystkim: cierpliwość i empatia wobec pacjenta, komunikatywność oraz nastawienie na ciągłe poszerzanie swojej wiedzy - wnika z badania opinii "Recepta na sukces w farmacji".

Ze względu na specyfikę pracy aptekarza, klienci słusznie stawiają farmaceutom wysokie wymagania, oczekując nie tylko pomocy przy wyborze leku, ale również życzliwej i szybkiej obsługi. Mając jednak na uwadze fakt, że przeciętna wizyta w aptece trwa zaledwie kilka minut, warto wiedzieć jak możemy ją usprawnić i wesprzeć farmaceutę - zauważają autorzy badania i podpowiadają pacjentom, co może ułatwić wizytę w aptece.

1. Otrzymując receptę od lekarza, zwróćmy uwagę na jej czytelność – jeśli farmaceuta będzie miał problem z odczytaniem nazwy leku czy rozszyfrowaniem podpisu lekarza może nie wydać przepisanego preparatu. Dobrze wypełniona recepta musi zawierać: numer, datę, dane pacjenta (imię i nazwisko, nr PESEL, adres), określenie oddziału NFZ, kod uprawnień dodatkowych, dane dotyczące świadczeniodawcy, dane dotyczące wystawianych leków, pieczątkę i podpis lekarza. Na podstawie dowodu osobistego farmaceuta może jedynie poprawić błędnie wpisany nr PESEL lub adres.

2. Pilnujmy terminu realizacji recept – standardowy termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia. Inaczej jest jednak w przypadku recepty na antybiotyk – jest ona ważna jedynie przez 7 dni. Jeżeli na recepcie widnieje adnotacja, że jest to lek immunologiczny wytwarzany specjalnie dla pacjenta, ma on na jej realizację 90 dni. Z kolei receptę na lek sprowadzany z zagranicy możemy zrealizować w ciągu 120 dni. Warto o tym pamiętać, ponieważ przychodząc do apteki z przeterminowaną receptą farmaceuta nie może wydać nam przepisanego leku.

3. Recepta lekarska jest niezbędna do wydania leku – aptekarz ma prawo wydać lekarstwo na receptę jedynie w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, np. jeśli osoba cierpiąca na chorobę przewlekłą przebywa na urlopie i zapomniała zabrać leku ze sobą. W takiej sytuacji pacjent otrzyma preparat w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu. Farmaceuta wydając lek kieruje się wówczas jedynie własną wiedzą i doświadczeniem. Pamiętajmy, że wystawianie recept to nie tylko uprawnienie, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Nie miejmy więc pretensji do farmaceuty, jeśli nie wyda nam danego specyfiku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH