Co skłania ludzi do rezygnacji ze szczepienia dzieci?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   11-04-2018, 15:08

Co skłania ludzi do rezygnacji ze szczepienia dzieci? Postawy antyszczepionkowe współistnieją najczęściej ze skłonnością do wiary w teorie spiskowe - twierdzą autorzy raporty (Fot. Archiwum)

Dla wielu lekarzy i naukowców najbardziej oczywistą metodą walki z antyszczepionkową paniką jest przedstawianie dowodów na bezpieczeństwo szczepień i informowanie o zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi. Ale to tak nie działa.

Zwolennicy szczepień wychodzą z założenia, że przyczyną odwrotu od profilaktyki jest prosty brak wiedzy bądź umiejętności kojarzenia faktów. Gdyby tylko ludzie poznali prawdziwe fakty - myślą - natychmiast zmieniliby swoje nastawienie - opisuje wyborcza.pl.

Niemniej szczepionkowi sceptycy nie cierpią na brak dostępu do informacji, zazwyczaj bardzo mocno angażują się w gromadzenie wiedzy. Są też - jak pokazują statystyki - zwykle lepiej wykształceni niż inni, a na temat szczepionek, ewentualnych powikłań czy mechanizmów ich działania niejednokrotnie czytają więcej niż przeciętny rodzic, który po prostu idzie do przychodni i szczepi dziecko.

Brak jest dowodów na to, że przedstawianie racjonalnych argumentów mających obalać antyszczepionkowe mity przynosi jakiekolwiek pozytywne efekty.

Autorzy dużego, przekrojowego raportu "Psychologiczne podstawy postaw antyszczepionkowych", opublikowanego w "Health Psychology" i opracowanego na podstawie danych z 24 krajów, opisują ludzkie postawy, używając metafory drzewa.

"Te "powierzchniowe postawy" są łatwo zauważalne i to one stają się celami rozmaitych interwencji mających na celu zmianę nastawienia względem tego czy innego zagadnienia. Ale najważniejsze jest to, co pozostaje pod powierzchnią - korzenie postaw. Nasze podświadome lęki, kwestie związane z tożsamością i światopoglądem, to korzenie nadające powierzchownym postawom moc i stabilność pozwalającą na przetrwanie, nawet wobec dowodów mających przeczyć ich słuszności"- czytamy.

Badacze przeprowadzając ankietę, wykazali, że postawy antyszczepionkowe współistnieją najczęściej ze skłonnością do wiary w teorie spiskowe, niechęcią do igieł i widoku krwi, chęcią postrzegania siebie samego jako nonkonformisty, a także dalece posuniętym indywidualizmem połączonym z niechęcią do akceptacji społecznie narzucanych ograniczeń.

Więcej: http://wyborcza.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH