"Co tydzień dostaje raport na ten temat i nie wygląda to tak alarmistycznie"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: tokfm.pl/ rynekaptek.pl   21-12-2017, 12:39

"Co tydzień dostaje raport na ten temat i nie wygląda to tak alarmistycznie" Sprawa wywozu leków wraca. Minister nie widzi aż tak dużego problemu (fot. archiwum)

Od lat leki z Polski są nielegalnie wywożone. Resort zdrowia podejmował działania, które miały zapobiec temu procederowi. Radio TOKFM sprawdza, czy sytuacja się poprawiła. "Jest gorzej" - oceniają dziennikarze.

Blisko 200 leków ciągle jest zagrożonych wywozem z kraju. Aptekarze biją na alarm, bo nie są w stanie realizować recept. Leki zamawiane dla poszczególnych aptek są limitowane, a producenci przejęli system dystrybucji, by ograniczyć wywóz.

Problemem nie są już tylko braki leków, lecz także sposób ich dystrybucji . - Część leków nadal wyjeżdża, ale też firmy zabezpieczają się przed potencjalnym wywozem. Ograniczają dostępność nawet, jak tego wywozu nie ma - mówi wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Michał Byliniak.

Dodaje, że dochodzi do sytuacji w której aptekarz, żeby dostać lek musi udowodnić, że rzeczywiście zgłosił się pacjent z receptą. Farmaceuta zasłania dane wrażliwe i wysyła zdjęcie do pośrednika, który decyduje czy wysłać lek do apteki czy nie.

Widząc praktycznie nieorganiczny wywóz, firmy zaczęły reagować. Tworzyły swoje własne hurtownie i to one przejęły kontrolę nad dystrybucją, to one wprowadzają limity i paradoksalnie to one dbają o to, by konkretne leki w ogóle znalazły się w rękach polskiego pacjenta. Nie czynią tego z potrzeby serca, tylko czystego rachunku ekonomicznego, ale jak widać efekt jest taki, że leku nadal nie ma.

Radio podaje przykład efektu limitowania. Farmaceuta, który chciał zamówić cztery opakowania leku przeciwzakrzepowego, nie zrobi tego w tym miesiącu. Do końca grudnia przysługują mu tylko 3, bo wykorzystał swój limit czyli 7 opakowań. Jeśli chce więcej to oczywiście lek jest, ale trzeba zapłacić prawie podwójną cenę.

Co na to minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł? - Jedni mówią, że nic się nie zmieniło, inni mówią, że się zmieniło. Problem istnieje, ja tego nie neguje. Intensyfikujemy działania i problem znikających leków nie jest już tak dotkliwy dla pacjentów, jak to było jeszcze kilka lat temu. Przecież o to chodzi. Pracujemy nad kolejnymi przepisami, które będą sprzyjać kontroli np. przepisami dotyczącymi monitorowania transportu pod kątem przemieszczania się leków.

Dodaje: - Minister finansów przygotował przepisy o możliwości śledzenia niektórych rodzajów artykułów czy transportów przemieszczających się przez granicę i właśnie tam zostały dołączone leki. Ale ja jeszcze raz powtarzam: moim zdaniem ta sytuacja nie jest nasilona jak wtedy, gdy alarmowano, że pacjenci nie mają się czym leczyć. Ja co tydzień dostaje raport na ten temat i nie wygląda to tak alarmistycznie, jak pan to przedstawia.

Więcej: http://www.tokfm.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH