Co zabrać ze sobą na wakacje w apteczce?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-06-2016, 11:30

Co zabrać ze sobą na wakacje w apteczce?

Apteczka powinna być zawsze dobrze, indywidualnie skompletowana, w zależności od długości i trasy podróży, rodzaju wypoczynku, wieku podróżujących, a także niezbędnego zapasu leków dla osób przewlekle chorych - przypominają eksperci.

21 czerwca w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) odbyła się konferencja, podczas której podkreślano konieczność odpowiedniego wyposażenia apteczek wakacyjnych.

Urząd ocenia, że osoby podróżujące do miejsc, w których do apteki jest łatwy dostęp, mogą zabrać ze sobą jedynie niezbędne leki - te, które przyjmują stale i niektóre środki stosowane doraźnie, np. przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wybierając się na kilkudniową wędrówkę górską lub rejs po jeziorach, warto jednak lepiej wyposażyć apteczkę i zabezpieczyć się na wszelkie ewentualności.

- Apteczka powinna być zawsze dobrze, indywidualnie skompletowana, w zależności od długości i trasy podróży, rodzaju wypoczynku, wieku podróżujących, a także niezbędnego zapasu leków dla osób przewlekle chorych - podkreślał prezes urzędu Grzegorz Cessak.

Jego zdaniem w apteczce powinny znaleźć się środki przynoszące ulgę w najczęstszych dolegliwościach wakacyjnych, m.in. preparaty przeciwbiegunkowe oraz leki łagodzące objawy przeziębienia. Warto zabrać także środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, np. leki zawierające paracetamol i ibuprofen. Mogą to być także środki na bazie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), należy jednak pamiętać, że - z uwagi na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a - leku tego nie podaje się dzieciom.

Podczas letnich wyjazdów przydatne mogą okazać się także preparaty odstraszające owady, a także środki dezynfekujące i preparaty łagodzące objawy ukąszeń.

Ważną częścią wyposażenia apteczki powinny być środki opatrunkowe (np. bandaże i plastry wodoodporne) i środki do dezynfekcji ran. Przydać mogą się także preparaty do higienicznej dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe. Warto, by w apteczce znalazła się także folia NRC oraz termometr.

Podczas gorących, słonecznych dni nie należy zapominać o stosowaniu kremów z filtrem, chroniących przed promieniowaniem UV. Warto zabrać także produkty wspomagające w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry. Na wakacyjnych wyprawach przydatne mogą być również leki stosowane w łagodzeniu objawów alergicznych.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH