Co znajduje się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   13-07-2015, 07:44

Co znajduje się na liście leków zagrożonych brakiem dostępności Lista leków zagrożonych wywozem

12 lipca wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy Prawo farmaceutyczne, a w ślad za ustawą ukazało się obwieszczenie Ministra Zdrowia z wykazem leków zagrożonych brakiem dostępności. Produkty, które znajdują się na liście, są wskazówką dla GIF do wydania zakazu wywozu, jeśli taki zamiar zostanie zgłoszony.

Zgodnie z art. 78a ust. 14, minister zdrowia, na podstawie informacji przekazywanych przez GIF, ogłasza co najmniej raz na dwa miesiące, w drodze obwieszczenia, wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP. Te obwieszczenia będą ogłaszane w dzienniku urzędowym ministra zdrowia.

Pierwsze obwieszczenie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia 2015.33

Wcześniej pytaliśmy przedstawicieli środowiska farmaceutycznego, według jakich kryteriów powinna powstawać taka lista. Według jednych, początkowo powinna powstać wąska lista leków zagrożonych brakiem na rynku polskim. Jest to kilkadziesiąt brakujących na rynku leków, zgłaszanych przez izby aptekarskie i samych farmaceutów. Taka lista miałaby być na bieżąco aktualizowana i ewentualnie rozszerzana przez resort zdrowia na podstawie gromadzonych danych, przy okazji publikacji zmian na wykazach refundacyjnych, dokonywanych co dwa miesiące.

Za szeroką listą opowiada się Izba Gospodarcza Farmacja Polska. - Listę należy traktować jako alert i sytuację ostrzegawczą. Lista leków zagrożonych brakiem dostępności jest czytelnym sygnałem dla hurtowników równoległych - macie prawo do wywozu, ale w obszarze pewnych leków były zagrożenia braku na rynku i eksport równoległy jest możliwy jedynie pod warunkiem zaspokojenia w pierwszej kolejności popytu na rynku krajowym. Ponieważ dostępność do określonych leków w Polsce nie jest zadowalająca, to wywóz trzeba zahamować - ocenia Irena Rej, szefowa Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Znalezienie się danego leku na liście nie jest jeszcze równoznaczne z zakazem wywozu. Muszą być spełnione inne warunki, by GIF mógł wnieść sprzeciw. W każdej innej sytuacji decyzja inspekcji może być podważona przez przedsiębiorcę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH