Co zrobi NRA na arenie międzynarodowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NRA, ms/rynekaptek   09-01-2015, 10:13

Co zrobi NRA na arenie międzynarodowej Aktywność NRA na arenie międzynarodowej (foto: sxc.hu)

Departament Spraw Zagranicznych NRA ma mapę drogową, w oparciu o którą realizować będzie zadania w 2015 r. Oto niektóre z planowanych przedsięwzięć.

Departament Spraw Zagranicznych NRA zapowiada udział w pracach Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej (PGEU). W 2015 r. jednym z głównych zagadnień w ramach prac PGEU będzie rozpoczęcie funkcjonowania (najprawdopodobniej w marcu lub w kwietniu) przez European Medicines Verification Organisation (EMVO) – organizacji nadzorującej funkcjonowanie centralnego repozytorium unikalnych kodów seryjnych na poziomie ogólnoeuropejskim (EU Central hub).

Komisja Europejska wspiera tworzenie i funkcjonowanie ogólnoeuropejskiego systemu weryfikacji leków opartego na europejskim repozytorium danych (EU Central hub) w ramach modelu współpracy (stakeholder model) organizacji reprezentujących podmioty uczestniczące w dystrybucji leków – aptekarzy, producentów leków (innowacyjnych i generycznych), hurtowni farmaceutycznych, importerów równoległych, szpitali oraz producentów leków OTC.

DSZ NRA dokona oceny zaawansowanych  i refundowanych usług farmaceutycznych w wybranych krajach europejskich – już wdrożonych i wdrażanych w 2015 r.

W coraz większej liczbie krajów europejskich wdrażane są zaawansowane i refundowane usługi farmaceutyczne. Jednak w niektórych przypadkach pierwsze miesiące lub nawet lata wprowadzania w życie w aptekach ogólnodostępnych nowych usług farmaceutycznych nie są łatwe.

Szczególnie interesującym przykładem w tym zakresie jest wnikliwy raport belgijskiego samorządu aptekarskiego dotyczący refundowanych konsultacji belgijskich aptekarzy w okresie od października 2013 r. do kwietnia 2014 r. z pacjentami chorującymi na astmę. Departament Spraw Zagranicznych NRA przygotuje wyczerpującą informację na ten temat.

DSZ NRA będzie obserwował kolejne próby nacisku na liberalizację systemów detalicznej dystrybucji leków w krajach UE – tym razem w ramach projektu Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP), który ma charakter porozumienia negocjowanego miedzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH