CSIOZ: pilotaż rusza od kwietnia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Kuropas/ rynekaptek.pl   16-03-2018, 13:09

CSIOZ: pilotaż rusza od kwietnia W najbliższych dniach CSIOZ chce także zbierać podpisy i włączać kolejne apteki do pilotażu w Skierniewicach (fot. archiwum)

Na jakim etapie jest pilotaż e-recept w Siedlcach i Skierniewicach? - W Siedlcach zapewne wejdzie do pilotażu 100 proc. aptek. Dodatkowo do pilotażu zgłosiło się siedem placówek spod miasta - mówi Wojciech Górnik, z-ca dyrektora CSIOZ ds. informacji i współpracy z regionami.

Od 15 lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recept. - Na razie do końca kwietnia planujemy testy, przyłączanie się wszystkich podmiotów, a od maja ruszamy z e-receptą - poinformował Wojciech Górnik podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach (8-9 marca 2018 r.).

Ekspert przypominał na sesji „Elektroniczna dokumentacja medyczna - konfrontacje”, że wszystkie planowane wdrożenia typu e-recepta czy internetowe konto pacjenta to nie tylko ułatwienia administracyjne, ale takie, z których skorzystać ma przede wszystkim pacjent.

- Będzie tam zawarta informacja chociażby o historii lekowej, receptowej i dawkowaniu, więc pacjent będzie miał dostęp do tych podstawowych informacji. Już nie mówię o tym, że jak dojdzie do zgubienia recepty, to ona zawsze już w systemie na niego czeka i nie ma potrzeby kolejnych wizyt - wskazywał.

Na jakim etapie jest pilotaż e-recept w Siedlcach i Skierniewicach? - W efekcie spotkań z przedstawicielami aptek mamy niemal 90 proc. podpisanych porozumień, więc w Siedlcach zapewne wejdzie do pilotażu 100 proc. aptek. Dodatkowo do pilotażu zgłosiło się siedem placówek spod miasta.

Natomiast w najbliższych dniach CSIOZ chce także zbierać podpisy i włączać kolejne apteki do pilotażu w Skierniewicach.

Planowane są także spotkania z przedstawicielami podmiotów leczniczych, które generują największy ruch, jeśli chodzi o pacjentów i liczbę wystawianych recept. To są zarówno przychodnie jak i szpitale.

- Z kolei z dostawcami przetestujemy „w środowisku laboratoryjnym” oprogramowanie w niektórych miejscach. Minimalizujemy ryzyko jak tylko możemy niepowodzenia tego pilotażu - podkreślił dyrektor z CSIOZ.

- Ostatnim elementem są spotkania z pacjentami czy organizacjami pacjenckimi, aby wyjaśnić w jaki sposób będzie realizowana ta funkcjonalność i zachęcić do tej zmiany - zapowiadał Wojciech Górnik.

Jak informował przedstawiciel CSIOZ do pilotażu zgłaszają się też podmioty z innych regionów, którym trzeba niestety odmawiać. Ale ta chęć i gotowość do sprawdzenia się będzie też wpływać na strategię rozprzestrzenienia funkcjonalności na cały kraj.

E-recepta w zakresie dostosowania aptek wejdzie w życie z końcem 2018 r., a w zakresie obiegu recept elektronicznych w całym systemie z początkiem roku 2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH