Ćwierćwiecze odrodzonego aptekarstwa polskiego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA, LJ/ rynekaptek.pl   19-04-2016, 15:05

Ćwierćwiecze odrodzonego aptekarstwa polskiego

25 lat temu, 19 kwietnia 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o izbach aptekarskich. Wejście w życie ustawy zapoczątkowało tworzenie samorządu aptekarskiego.

Na mocy ustawy, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołał Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich, który miał za zadanie zwołanie pierwszych zjazdów tymczasowych izb aptekarskich oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Aptekarzy.

W lipcu 1991 r. zebrał się Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich. Rozpoczęto tworzenie struktur samorządowych, w tym izb okręgowych. W dniach 13-14 grudnia 1991 r. odbył się I Krajowy Zjazd Aptekarzy w Warszawie. Prezesem odrodzonego samorządu została mgr farm. Edwarda Kędzierska z Wrocławia.

Samorząd aptekarski na ziemiach polskich ma wielowiekową tradycję. Jego początki, w takim znaczeniu, w jakim współcześnie rozumie się tę instytucję, przypadają na okres poprzedzający wybuch drugiej wojny światowej. W 1938 r. Sejm uchwalił ustawę o wykonywaniu zawodu aptekarza, a w 1939 r. przyjęto ustawę o izbach aptekarskich, która regulowała zasady przynależności do samorządu zawodowego. Ustawa ta ze względu na wybuch wojny nie weszła jednak w życie.

Po zakończeniu wojny zaczęły powstawać izby okręgowe, organizowane na podstawie ustawy z 1939 r. W czerwcu 1945 r. utworzono Naczelną Izbę Aptekarską, której pierwszym prezesem został prof. Bronisław Koskowski. W 1951 r. weszły w życie dwie ustawy - o zniesieniu izb aptekarskich i o przejęciu aptek na własność państwa - które radykalnie zmieniły obraz polskiego aptekarstwa.

W sierpniu 1989 r. projekt ustawy o izbach farmaceutycznych złożyli w Sejmie posłowie Stronnictwa Demokratycznego. 19 stycznie 1990 r. odbyło się pierwsze czytanie projektu tej ustawy. 19 kwietnia 1991 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o izbach aptekarskich.

Z przemówienia b. prezesa NRA, dr Grzegorza Kucharewicza, wygłoszonego podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza w 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH