Czas na wpis do rejestru pośredników

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dzp.pl, ms/rynekaptek.pl   18-02-2015, 07:16

 Czas na wpis do rejestru pośredników Nowe obowiązki pośrednikó (foto: infoDENT24.pl)


Pośrednicy w obrocie produktami leczniczymi muszą do 22 lutego 2015 r. złożyć wniosek o wpisanie do rejestru, prowadzonego przez GIF.

Podmiot, planujący prowadzić działalność z zakresu pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi, jest zobowiązany do uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Pośredników Prowadzących Obrót Produktami Leczniczymi, sygnowanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego – pisze  Krzysztof Kumala (Praktyka Life Sciences kancelarii Domański Zakrzewski Palinka).

W praktyce rozumienie pośrednictwa w obrocie produktami leczniczymi nie zawsze jest jasne. W opinii Krzysztofa Kumali, wynika to m.in. z następujących faktów:

Przepisy w żaden sposób nie wyjaśniają przesłanek uznania podmiotu za pośrednika.

Brak jest wskazówek co do rozumienia charakteru działalności podmiotu lub prowadzenia niezależnych negocjacji;

Działania każdego przedsiębiorcy opierają się o inną strukturę organizacyjną. W rezultacie, mogą zaistnieć sytuacje, w których spółki marketingowe, wykonujące czynności trade-marketingowe na rzecz spółek dystrybucyjnych (np. wysyłanie ofert, informowanie o promocjach, udzielanie rabatów, zbieranie zamówień), zostaną uznane za pośredników, a w efekcie będą podlegać obowiązkowi wpisu do rejestru – analizuje Krzysztof Kumala.

- Przedsiębiorcy, którzy jeszcze tego nie uczynili, powinni przeanalizować własną strukturą organizacyjną i ocenić czy mogą zostać uznani za pośrednika, a w efekcie podlegać nowym obowiązkom – uważa autor opinii.

W przypadku, gdy podmiot będzie prowadził działalność w zakresie pośrednictwa bez spełnienia tego warunku, to istnieje ryzyko nałożenia na niego kary grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Więcej: blog.dzp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH