Czas zerwać z mitem, że placówki naukowe należą do profesorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: forsal.pl/ rynekaptek.pl   25-05-2015, 14:47

Czas zerwać z mitem, że placówki naukowe należą do profesorów

Szansą na rozwój polskiej gospodarki jest przeskok od prostych produktów do sektora wysoko marżowego. Jak to zrobić?

Po pierwsze należy rozwijać kulturę start-upów, oferując istniejącym firmom rozwiązania podatkowe wspierające tworzenie działów B+R i inwestowanie w nowe produkty. W polskich przedsiębiorstwach dominuje bowiem myślenie kategoriami innowacji procesowej, a nie produktowej. Istniejące firmy skłonne są ulepszać to, co od dawna wytwarzają, rzadko kiedy wymyślając coś zupełnie nowego - piszą Maciej Bukowski i Maciej Bitner z Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Choć w trzydziestoośmiomilionowym kraju rodzi się na pewno wielu innowatorów, napotykają oni na swojej drodze szereg przeszkód powodujących, że tak niewielu wieńczy swoją działalność sukcesem. Zaczyna się to już na etapie edukacji, która silnie sankcjonuje porażkę i nagradza głównie perfekcyjne opanowanie dobrze ugruntowanej już w społeczeństwie wiedzy.

W dalszej kolejności obok znanych każdemu przedsiębiorcy zezwoleń, regulacji oraz mało przyjaznych sądów gospodarczych, przedsiębiorca-innowator musi zmagać się z brakiem finansowania. W rozwiniętych krajach jego ważne źródło stanowią fundusze venture capital specjalizujące się w inwestowaniu w obiecujące przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju.

By mogły działać potrzebne są dwie rzeczy. Po pierwsze system podatkowy sprzyjający ryzykowaniu kapitału na projekty obciążone dużym ryzykiem, a po drugie odpowiednio rozwinięty rynek giełdowy umożliwiający im wycofanie się z zyskiem z inwestycji, gdy ze start-upu powstanie w końcu dojrzała firma. Obu tych elementów brakuje w Polsce.

Niechętna reakcja Ministerstwa Finansów na propozycje Prezydenta RP w zakresie ulg podatkowych dla innowatorów dobrze ilustruje stan świadomości polskiej administracji w tym zakresie.

Drugą barierą utrudniającą polskim firmom wspinanie się po drabinie produktowej jest niedostateczna podaż dobrze wykształconych pracowników sektora B+R. Powodem są bardzo niskie publiczne nakłady na naukę oraz archaiczny system funkcjonowania polskich uczelni i instytutów badawczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH