CZD: wszyscy pacjenci dra. Bachańskiego mają zapewnioną opiekę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.pl, LJ/ rynekaptek.pl   07-08-2015, 09:11

CZD: wszyscy pacjenci dra. Bachańskiego mają zapewnioną opiekę Sprawy leczniczej marihuany w CZD ciąg dalszy

Dyrekcja CZD zabroniła lekarzowi, który prowadził eksperymentalną terapię z zastosowaniem marihuany u dzieci z padaczką lekooporną, wypisywać recepty na marihuanę. Wszyscy pacjenci doktora zostali zaproszeni na wizytę do Centrum. Rodzice protestują.

Dr Marek Bachański dostał zakaz kontynuowania eksperymentu, ponieważ wcześniej nie uzyskał zgody komisji bioetycznej na jego prowadzenie. Co dalej z jego pacjentami?

- Żeby dostać receptę na medyczną marihuanę, muszę przyjechać do Centrum Zdrowia Dziecka razem z synem. A dla niego podróż w taki upał jest bardzo niebezpieczna - tłumaczy portalowi wyborcza.pl matka jednego z dzieci leczonych dotąd lekami na bazie marihuaną.

CZD twierdzi, że kobieta ma zapas leku dla syna do połowy września. Bez zbadania stanu zdrowia chłopca nie ma szans na kolejną receptę.

Na profilu szpitala na Facebooku pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy, że "wszyscy pacjenci dr. Bachańskiego mają zapewnioną opiekę", zostali zaproszeni na wizytę lekarską, a niektórym zapewniono transport.

Czytamy w nim też, że w dokumentacji medycznej pacjentów "są istotne braki, uniemożliwiające ocenę bezpieczeństwa i skuteczności leczenia", dlatego sprawa została zgłoszona do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej. Jest też prowadzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające.

I dalej: "Do czasu zakończenia obu postępowań, ze względu na dobro leczonych w Instytucie dzieci, przedstawiciele IPCZD nie będą komentować doniesień medialnych związanych z tą sprawą".

Jak wcześniej informowaliśmy sprawa dotyczy podawania dzieciom leczniczej marihuany w CZD przez dra. Marka Bachańskiego. Jak się okazuje, lekarz przez kilka miesięcy podawał siedmiorgu dzieciom preparaty na bazie ziela konopi, sprowadzane z Holandii. Według dzisiejszych wyjaśnień MZ, lekarz składał wnioski na import docelowy preparatów dla czterech pacjentów do zastosowania w padaczce lekoopornej. U innych stosował olej konopny w postaci suplementu diety z zawartością kannabidolu (CBD).

Jak mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki, obecnie w Polsce każde leczenie marihuaną ma status terapii eksperymentalnej i wymaga wystąpienia do komisji bioetycznej o zgodę na prowadzenie takiego eksperymentu. Tymczasem – jak informowało wcześniej Centrum Zdrowia Dziecka - dr Bachański nie dopełnił wymogów formalnych i podawał dzieciom preparaty, nie poprzedzając tego wnioskiem do komisji bioetycznej szpitala o rozpoczęcie eksperymentu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH