Czego obawiają się handlowcy?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   15-09-2016, 13:14

Czego obawiają się handlowcy? Rozważane jest zobligowanie placówek obrotu pozaaptecznego do uzyskania zezwolenia na prowadzenie obrotu lekami

Posłanka pyta czy w wyniku planowanych zmian w zakresie ograniczenia sprzedaży pozaaptecznej leków OTC, będą one trudniej dostępne lub droższe? Handlowcy obawiają się likwidacji rynku pozaaptecznego leków OTC - dodaje.

Ministerstwo Zdrowia planuje uregulować pozaapteczną sprzedaż leków bez recepty i suplementów diety. Zapowiadana jest nowelizacja przepisów dotyczących wykazu oraz kryteriów leków, które będą dopuszczone do sprzedaży poza aptekami (np. na stacjach benzynowych i w kioskach).

"Planowane zmiany nie będą jednak prawdopodobnie dotyczyły jedynie roszad na liście leków OTC i suplementów diety. Rozważane jest zobligowanie placówek obrotu pozaaptecznego do uzyskania zezwolenia na prowadzenie obrotu tymi produktami leczniczymi. W związku z tym placówki, które takich zezwoleń nie uzyskają, będą automatycznie wyłączone ze sprzedaży leków OTC" - ocenia Anna Nemś.

Najprawdopodobniej zmienione zostaną również wielkości opakowań leków. W obrocie pozaaptecznym byłyby one niewielkie i miałyby jedynie doraźne zastosowanie.

- Doniesienia o planowanych przez resort zdrowia zmianach znalazły się niedawno w mediach ogólnopolskich i wywołały sporo pytań oraz wątpliwości. Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby (pacjenci, handlowcy) zainteresowane planowanymi przez Ministerstwo Zdrowia zmianami w zakresie pozaaptecznej sprzedaży leków OTC i suplementów diety. Osoby te oczekują dokładniejszych informacji na ten temat - dodaje.

Jednocześnie pyta ministra zdrowia, czy w wyniku planowanych zmian leki te będą trudniej dostępne lub droższe oraz czy planowane przez resort zdrowia zmiany nie doprowadzą w efekcie do "dotkliwego ograniczenia lub nawet do likwidacji rynku pozaaptecznego leków OTC i suplementów diety, czego najbardziej obawiają się handlowcy"?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH