Członkowie Zespołu pytają o nowelę prawa farmaceutycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   23-09-2016, 08:08

Członkowie Zespołu pytają o nowelę prawa farmaceutycznego Członkowie zespołu chcą też poznać aktualne informacje na temat obecnej struktury rynku aptecznego

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego zwrócił się do ministra zdrowia, by ten oddelegował swojego przedstawiciela do kontaktów z członkami Zespołu. Chcą znać aktualne informacje dot. rynku farmaceutycznego.

Od lat obserwujemy niepokojące sygnały o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu rynku farmaceutycznego na gruncie obecnie obowiązujących przepisów: brak poszanowania prawa, monopolizacji rynku, tworzenia "piramid" dostępności leków, zawyżania kwot refundacji na leki refundowane, naruszania niezależności zawodowej farmaceutów przez właścicieli aptek sieciowych, niebędących farmaceutami - opisuje Waldemar Buda, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego w liście do ministra zdrowia.

Przewodniczący zespołu zwraca się do ministra zdrowia o wskazanie swojego przedstawiciela, który będzie w kontakcie z zespołem, co pozwoli na m.in. posiadanie aktualnych informacji co do stanu zaawansowania prac nad nowym prawem farmaceutycznym oraz przewidywanym terminem ich zakończenia.

Członkowie zespołu chcą też poznać aktualne informacje na temat obecnej struktury rynku aptecznego z podziałem na apteki indywidualne i sieciowe, nielegalnego wywozu leków za granice i oceny nowelizacji przepisów, które mają temu wywozowi zapobiegać, oceny przestrzegania zakazu koncentracji 1 procenta aptek w danym województwie, zakazu reklamy aptek i leków, pozaaptecznej sprzedaży leków oraz założeń do projektu ustawy, które wzmocniłyby rolę farmaceuty i Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

Przewodniczący zwraca też uwagę, że w Trybunale Konstytucyjnym znajduje się sprawa dotycząca zakazu reklamy aptek, wniesiona przez Fundację Dr Max. - Proszę o stanowisko Pana Ministra w tym zakresie - stwierdza Waldemar Buda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH