Czy AdA wpłynęła na wzrost cen leków?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PEX PharmaSequence/rynekaptek.pl   05-03-2018, 15:05

Czy AdA wpłynęła na wzrost cen leków? Zmienność struktury sprzedaży wynika m.in. z sezonowości występowania ostrych infekcji czy alergii (Fot. Pixabay)

Rynek apteczny charakteryzuje się zmiennością struktury sprzedaży produktów sprzedawanych w aptekach w ciągu roku - zaznaczają eksperci PEX PharmaSequence, komentując zaistniałe zmiany na rynku aptecznym.

- Od wielu lat trwa dyskusja o ewolucji kosztów leków w Polsce, dodatkowo stymulowana rozmowami o wpływie tzw. ustawy „Apteka dla aptekarza (AdA)” na wzrost cen leków. Ostatnio notowany przez PEX znaczący wzrost przeciętnego kosztu dla pacjenta jednego opakowania produktów sprzedanych w aptekach bez refundacji NFZ z pewnością nasili te dyskusje - wskazują Stefan Bogusławski prezes oraz Jarosław Frąckowiak wiceprezes PEX PharmaSequence w opublikowanym komentarzu.

Eksperci wyjaśniają, że rynek apteczny charakteryzuje się zmiennością struktury sprzedaży produktów sprzedawanych w aptekach w ciągu roku. Jest to związane np. z sezonowością występowania ostrych infekcji czy alergii. Z tego powodu najbardziej adekwatnymi są porównania tych samych okresów.

- Najnowsze opublikowane przez PEX informacje dotyczą stycznia 2018 roku, zatem jako bazę porównawczą przyjęliśmy styczeń 2017, to jest okres sprzed wprowadzenia AdA - uzasadniają.

Z danych PEX wynika, że w okresie od stycznia 2017 do stycznia 2018 średni koszt dla pacjenta jednego opakowania produktu wydanego w aptekach bez recepty (sprzedaż odręczna) wzrósł o 0,8% i zaś koszt jednego opakowania produktu wydanego na receptę, a niezrefundowanego przez NFZ, wzrósł o 6,2%.

Zarząd PEX PharmaSequence tłumaczy, że na wysokość kosztu przeciętnego opakowania wpływają różne czynniki. Jest to, między innymi, zmiana struktury rynku polegająca na częstszym kupowaniu produktów droższych – na przykład nowszych terapii lub produktów silnie promowanych w mediach (w przypadku produktów dostępnych bez recepty). Innym czynnikiem wpływającym na średni koszt opakowania jest zmiana cen produktów stale obecnych na rynku – wypadkowa podwyżek i obniżek cen.

Analiza porównawcza struktury rynku w styczniu 2018 vs styczeń 2017 wskazuje, iż wzrosty średniego kosztu opakowania niezrefundowanego produktu wydanego na receptę o 6,2% wynika przede wszystkim (+5,5%) ze zmiany struktury rynku.

W niektórych rodzajach terapii (np. przeciwzakrzepowe leczenie chorób naczyń, leczenie bólu, leczenie padaczki i niektórych psychoz) pacjenci kupili więcej opakowań leków droższych od przeciętnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH