Czy CSIOZ zdąży wypisać e-receptę na czas?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/CSIOZ/rynekaptek.pl   13-10-2015, 12:07

Czy CSIOZ zdąży wypisać e-receptę na czas? Czy platforma e-zdrowie ruszy na czas? Fot. Janusz Maciejowski

Sejm przyjął 9 października poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Akt jest więc już gotowy. Problem tylko, czy obiecane platformy CSIOZ zdąży odpalić na czas. Centrum twierdzi, że tak. W mediach pojawiły się jednak mniej optymistyczne dane.

Na stronie Centrum Systemów Informacyjnych OZ pojawił się komunikat wyjaśniający, że wszystko jest pod kontrolą.

„Odnosząc się do publikacji w mediach dotyczących Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wyjaśniam. Gotowe są wszystkie części składowe Projektu P1. W tej chwili pracujemy nad ich zintegrowaniem. Część prac zostanie dokończona w kolejnym roku. Nie ma niebezpieczeństwa, że Polska będzie musiała zwrócić już wypłacone środki przeznaczone na dofinansowanie projektu. Do uzgodnienia z Komisją Europejską pozostaje kwestia nowego harmonogramu prac. O postępach w projekcie będziemy informować na bieżąco” – pisze na stronie urzędu Katarzyna Maćkowska, główny specjalista ds. kontaktów z mediami.

Przypomnijmy:

Jak mówią nieoficjalnie osoby związane z projektem, nikt nie chce podpisać faktur i potwierdzić odbioru "produktu". Bo nic jeszcze nie działa. Tymczasem jeżeli nie zostanie to zrobione do końca roku, nie otrzymamy pieniędzy z KE, która współfinansuje projekt – pisała Gazeta Prawna.

Na razie działa jedynie Platforma Publikacyjna, na której będą gromadzone informacje o refundacji leków, prowadzonych konsultacjach społecznych dotyczących ochrony zdrowia, o kolejkach oczekujących na świadczenia medyczne czy też komunikaty Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Co robić, gdyby jednak system poddał się i – mimo zapewnień – nie zadziałał?

Tym zajął się Sejm.

E-recepta ma być dokumentem powszechnie obowiązującym. W niektórych sytuacjach wskazanych w ustawie będzie można stosować recepty papierowe, np. w przypadku braku dostępu do platformy P1.

Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na adres e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i lekach na niej przepisanych. W ten sposób ma zostać rozwiązany problem nieczytelnych recept.

W dziale finansowym jednej z największych firm informatycznych świata w alarmowym pudełku za szybką jest… tradycyjne analogowe liczydło. Tak na wszelki wypadek, gdyby…

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH