Czy leci z nami audytor, czyli czym się różni kontrola od audytu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/MZ/rynekaptek.pl   23-12-2015, 13:07

Czy leci z nami audytor, czyli czym się różni kontrola od audytu W MZ trwa wewnętrzna kontrola departamentu leków

W Ministerstwie zdrowia 3 grudnia rozpoczęła się wewnętrzna kontrola doraźna. Powinna się zakończyć do 31 grudnia – informuje nas resort. Kontrola przeprowadzana jest w DPLiF, a podlega jej m.in. refundacja leków sprowadzanych w ramach importu docelowego.

Resort wyjaśnia, że nie jest to ani audyt wewnętrzny, ani zewnętrzny, a jedynie doraźna kontrola i zatrudnieni do kontroli eksperci nie kontrolują aptek, ale prawidłowość działania i przestrzeganie procedur wewnętrznych przez osoby zatrudnione w ministerstwie zdrowia.

"W Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji przeprowadzana jest doraźna kontrola wewnętrzna, a nie audyt wewnętrzny lub zewnętrzny, o którym mowa m.in. w ustawie o finansach publicznych. Ten rodzaj kontroli jest objęty wewnętrznymi regulacjami" – wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik resortu.

Od audytu więc taka kontrola różni się tym, że "prowadzona jest na podstawie przepisów Zarządzenia nr 1 Dyrektora Generalnego Ministerstwa Zdrowia z dnia 16 lutego 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania kontroli wewnętrznych w ministerstwie zdrowia".

Kontrolę prowadzi pracownik z Wydziału Audytu Wewnętrznego i Kontroli Wewnętrznej Biura Dyrektora Generalnego wraz z dwoma ekspertami zewnętrznymi z dziedziny farmacji.

Jeden z tych ekspertów prowadzi obecnie aptekę, ale – jak wyjaśnia rzecznik – „posiada w zakresie objętym kontrolą, unikatowe przygotowanie eksperckie – zarówno teoretyczne jak i praktyczne”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH