Czy lekarz może pozostać poza systemem refundacji?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA w Gdańsku/rynekaptek.pl   29-12-2016, 11:39

Czy lekarz może pozostać poza systemem refundacji? W obecnym stanie prawnym umów na recepty refundowane już nie ma

W praktyce prywatnej, nie mając kontraktu z NFZ, lekarz miał pełne prawo powiedzieć pacjentowi, że nie wystawia recept refundowanych, ponieważ nie ma i nie chce mieć umowy na wystawianie tych recept - wskazuje Iwona Kaczorowska-Kossowska, radca prawny OIL w Gdańsku.

Jak wskazuje radca prawny OIL w Gdańsku, w ubiegłym roku ustawodawca zdecydował się na częściowe (ale tylko częściowe) uwzględnienie postulatów dotyczących zniesienia „umów receptowych”, a także odejścia od określania przez lekarza poziomów refundacji, uprawnień do leku refundowanego i innych elementów o charakterze niemedycznym. Ustawa refundacyjna została zmieniona w celu umożliwienia lekarzowi wystawienia recepty refundowanej bez zawierania na tą okoliczność umowy.

- Wprowadzona zmiana pod niektórymi względami oczywiście czyni sytuację lekarzy korzystniejszą niż w „okresie umów”. Ustawa ogranicza przypadki, w których możliwe jest zażądanie od lekarza zwrotu środków wypłaconych na refundację, znosi kary umowne, ogranicza dowolność NFZ w kształtowaniu warunków odpowiedzialności za wystawianie recept. Powstaje jednak pytanie, czy równocześnie nie stawia części lekarzy w dużo mniej korzystnej sytuacji - zastanawia się Iwona Kaczorowska-Kossowska.

Mowa tu o tych osobach, które w prowadzonych przez siebie praktykach chciały pozostać całkowicie poza systemem refundacji.

W okresie umów na recepty takie pozostawanie poza systemem było możliwe.

Radca argumentuje, że umowa jest czynnością cywilnoprawną, do której nikt nikogo zmusić nie może. Do zawarcia umowy na recepty lekarz mógł czuć się więc zmuszony jedynie wówczas, gdy wymóg taki postawił mu pracodawca niemający umowy o udzielanie świadczeń finansowanych ze środków publicznych:

- W praktyce prywatnej nie mającej kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia lekarza miał zaś pełne prawo powiedzieć pacjentowi, że recept refundowanych nie wystawia, ponieważ nie ma i nie życzy sobie mieć umowy na wystawianie tych recept. Do zawarcia takiej umowy nikt zaś lekarza praktykującego prywatnie zobligować nie mógł.

Z tego względu, że w obecnym stanie prawnym umów na recepty refundowane już nie ma, uprawnionym do wystawienia recepty refundowanej w myśl art. 2 pkt 14 ustawy refundacyjnej jest zaś każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH