Czy można zrobić ankietę o samorządzie bez informowania samorządu?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ŚIA, olsztyn.oia.org/ŁS/rynekaptek.pl   28-01-2015, 13:03

Czy można zrobić ankietę o samorządzie bez informowania samorządu? rezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej poprosiło regionalne samorządy o zaprzestanie promowania ankiety (Fot. Fotolia/PTWP)

W połowie stycznia br. w serwisach internetowych niektórych izb aptekarskich pojawił się link do ankiety dotyczącej funkcjonowania samorządu aptekarskiego w Polsce. Co ciekawe, o badaniu nic nie wie Naczelna Rada Aptekarska.

Anonimowa ankieta ma odpowiedzieć na pytanie, czy farmaceuci są zadowoleni z funkcjonowania Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz izb okręgowych. Oceniana jest również polityka informacyjna samorządu oraz aktywność izby w zakresie prowadzonej działalności samopomocowej i innych form pomocy materialnej dla członków samorządu i ich rodzin. Padają pytania o wybory.

Kierownikiem naukowym badania jest dr hab. Agnieszka Zimmermann reprezentująca zespół badawczy naukowców z wydziałów farmaceutycznych z Lublina, Wrocławia, Krakowa, Katowic i Gdańska. Uzyskany materiał badawczy ma zostać poddany ocenie zarówno statystycznej jak i pod kątem formułowania wniosków związanych z aktywnością zawodową farmaceutów.

Czy na pewno tak się stanie, tego nie wiemy na pewno. Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej poprosiło bowiem regionalne samorządy o zaprzestanie promowania ankiety.

- Zespół organizujący badanie, nie uznał za stosowne poinformowanie NRA o planowym badaniu, jego formie i celu – napisał w komunikacie Grzegorz Kucharewicz, szef NRA.

NRA nie przekreśla zasadności przeprowadzenia ankiety, ale czeka na „szczegółowe informacje na temat badania”.

Na decyzję NRA czeka również m.in. Jan Grzechnik, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie, choć o pomyśle przeprowadzenia takiej ankiety, wypowiada się pozytywnie. W jego opinii, ankieta przeprowadzana w roku wyborczym do samorządów zawodowych może spowodować wzrost zainteresowania osób biernych dotychczas, a chcących się wykazać pracą na rzecz samorządu aptekarskiego.

- Ankieta może również sugerować farmaceutom (ponieważ nie sądzę, aby wnioski zamieszczone w odpowiedzi były korzystne dla samorządu) przesunięcie głównego kierunku działalności samorządu na bardziej liberalne rozwiązania rynkowe. W związku z tym, uważam, że tego typu ankieta powinna być przeprowadzona w szerszym kontekście, niż wskazany – uważa Jan Grzechnik.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH