"Czy sieć czy pojedyncza apteka - prawo jest równe dla wszystkich"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   01-02-2016, 14:42

"Czy sieć czy pojedyncza apteka - prawo jest równe dla wszystkich" Wiceminister odpowiada na pytanie o ochronę praw polskich aptekarzy

Jednakowe uprawnienia, przywileje i obowiązki wszystkich polskich aptekarzy są w równym stopniu chronione, niezależnie od tego czy farmaceuta wykonuje swój zawód w małym czy dużym przedsiębiorstwie - ocenia wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

- Kwestia prywatyzacji aptek nie dotyczy jedynie okresu ostatnich kilkunastu lat. Prywatyzacja aptek rozpoczęła się po 1988 roku, gdy do głosu doszła „Solidarność”, doprowadzając do „Okrągłego Stołu” i do rzeczywiście wolnych wyborów dnia 4 czerwca1989 r. Wtedy to w kraju zainicjowana została "wielka" prywatyzacja - przypomina, odpowiadając na interpelację poselską posłanki Krystyny Pawłowicz, która zapytała wprost czy rząd planuje wprowadzenie programu wspierającego i chroniącego polskich farmaceutów wzorem programu „apteka dla aptekarza".

Proceder ten nie ominął również prywatyzacji aptek, które w 1951 roku zostały odebrane ich właścicielom, a następnie po 1988 r. były sprzedawane przez „CEFARM”. Sytuacja ta doprowadziła do niepotrzebnych zatargów pomiędzy byłymi właścicielami, chcącymi odzyskać rodzinne apteki a kierownikami państwowych aptek, którzy z racji wykonywania swojego zawodu też marzyli o posiadaniu wreszcie własnej apteki.

"W następnej kolejności do głosu doszli przedsiębiorcy z dużym kapitałem, często zagranicznym, którzy inwestowali na rynku farmaceutycznym w prowadzenie hurtowni farmaceutycznych i aptek. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna oraz Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzą nadzór nad prawidłowością pracy wszystkich hurtowni farmaceutycznych i aptek. Prawo jest równe dla wszystkich, bez rozgraniczenia na duże podmioty gospodarcze tzw. sieciowe oraz małe podmioty gospodarcze prowadzące pojedyncze hurtownie farmaceutyczne albo pojedyncze apteki - uważa wiceminister.

Dodaje: - Jednakowe uprawnienia, przywileje i obowiązki wszystkich polskich aptekarzy są w równym stopniu chronione, niezależnie od tego czy farmaceuta wykonuje swój zawód w małym czy dużym przedsiębiorstwie.

Zauważa, że "problem konkurencji małych przedsiębiorstw względem dużych jest zjawiskiem, które dotyka wiele gałęzi gospodarki, nie tylko rynku aptecznego": - Za pomocą konkurencji wszyscy uczestnicy procesu gospodarowania dążą do osiągnięcia jak największych korzyści. Konkurencja jest jednym z filarów funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH