Czy sztywne marże dla hurtowni powstrzymają wywóz leków?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   11-10-2016, 10:05

Czy sztywne marże dla hurtowni powstrzymają wywóz leków? Czy nowa ustawa refundacyjna ukróci nielegalny wywóz leków z Polski?

Wprowadzenie sztywnych marż dla leków eksportowanych za granicę może w części ograniczyć proceder masowego wywozu leków z kraju. Ale czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie w stanie powstrzymać nielegalny eksport? – zastanawia się Józef Łoś, Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny.

Prawdopodobnie już w listopadzie nowelizacja ustawy refundacyjnej, która obecnie została skierowana do konsultacji,  trafi pod obrady Sejmu, a to oznacza, że ustawa może obowiązywać już od początku 2017 r.

Nowe przepisy zakładają m.in. regulację marży dla eksportowanych leków, która ma być sztywna i identyczna, jak w przypadku środków, które trafiają do polskich aptek, co ma pozwolić na ograniczenie wywozu leków refundowanych z kraju.

Dotychczas hurtowniom farmaceutycznym opłacało się sprzedawać swoje produkty za granicą, dzięki swobodnie naliczonym marżom.

Józef Łoś nie ma pewności czy takie rozwiązanie będzie w stanie powstrzymać eksport. To okaże się dopiero w praktyce. Zwraca uwagę, że dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące eksportu nie powstrzymały wywozu leków za granicę, a proceder ten nadal kwitnie.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE