"Czy warto ryzykować zawieszenie prawa wykonywania zawodu"?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   22-02-2016, 12:01

"Czy warto ryzykować zawieszenie prawa wykonywania zawodu"? Prezes łódzkiej OIA apeluje: aptekarze, nie ulegajcie poleceniom koordynatora sieci

Niedopuszczalne jest podporządkowywanie się przez kierownika apteki poleceniom pracodawcy bądź też koordynatora sieci aptecznej - prezes Łódzkiej OIA przypomina o obowiązku przestrzegania zakazu reklamy aptek. Jak dodaje, NFZ i WIF zaostrzył zakres kontroli aptek.

"W związku z zaostrzeniem zakresu kontroli aptek ogólnodostępnych przez NFZ jak i przez WIF w Łodzi przypominam kierownikom aptek o bezwzględnym przestrzeganiu obowiązków kierownika apteki nałożonych przez art. 88 ust. 5 , art. 94 a ustawy Prawo farmaceutyczne oraz przepisach Kodeksu Etyki Aptekarza RP a w szczególności art. 19 Kodeksu Etyki" - pisze do farmaceutów Paweł Stelmach, szef łódzkiej Izby.

Dodaje, że niedopuszczalne jest podporządkowywanie się przez kierownika apteki poleceniom
pracodawcy bądź też koordynatora sieci aptecznej zmierzającym do zwiększenia sprzedaży produktów leczniczych poprzez np. sprzedaż leku kategorii dostępności RP, którego termin ważności mija w dzień bądź przeddzień sprzedaży za np. 1 zł bez recepty.

Za naganne uznaje też wycofywanie sprzedaży w przypadku, gdy pacjent decyduje się na zakup jednego opakowania z np. 2 opakowań leku przepisanego na recepcie i ponowną realizację recepty w ilości przepisanej na recepcie (np. 2 opakowań), z jednoczesnym dopisaniem w programie aptecznym „dobijanego” opakowania leku jako nadwyżki.

- Takie działanie narusza przepisy ustawy o refundacji leków dotyczące urzędowych cen leków na receptę i de facto jest oszustwem. Przypominam, że nawet działanie na wyraźne polecenie pracodawcy lub koordynatora nie zwalnia kierownika z odpowiedzialności w przypadku naruszenia przepisów prawa farmaceutycznego bądź Kodeksu Etyki Aptekarza RP - pisze Paweł Stelmach.

Przywołuje art. 3 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym "aptekarz, będąc osobiście odpowiedzialnym za wykonywaną pracę , jest wolny w podejmowaniu swoich zachowań, zgodnie ze swoim sumieniem i współczesną wiedzą medyczną. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne lub wymagania administracyjne nie zwalniają aptekarza z przestrzegania zasad etyki zawodu.

- Przypomnienie o powyższych przepisach nie jest formą zastraszenia, lecz próbą uświadomienia kierownikom aptek ich olbrzymiej odpowiedzialności. Mam świadomość realiów i sytuacji na rynku pracy, jednakże odpowiedź na pytanie: czy można ryzykować zawieszenie prawa wykonywania zawodu czy też cofnięcia rękojmi, co skutkuje pozbawieniem prawa zajmowania stanowiska kierownika apteki przez czas do zatarcia skazania przez Okręgowy Sąd Aptekarski, wydaje się być mimo wszystkich
uwarunkowań prosta - ocenia szef łódzkiej Izby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH