Darmowe leki, czy nie darmowe - oto jest pytanie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./wyborcza.biz./rynekaptek.pl   19-10-2015, 10:16

Darmowe leki, czy nie darmowe - oto jest pytanie Dla seniorów wydatki na leki, to od lata tragedia

Według "Diagnozy społecznej" 13 proc. badanych zrezygnowało z zakupu leków, bo nie było ich na nie stać. Jeszcze cztery lata temu rezygnował prawie co piąty chory – to jedna strona medalu. Jednak, wg najnowszych badań jesteśmy w pierwszej dziesiątce w Europie pod względem zakupu leków bez recepty. Co to oznacza?

Sytuacja jest patowa. Co prawda częściej się leczymy, bo w 2011 r. z leczenia rezygnowało 18 proc. badanych, to teraz odsetek spadł do 13,4 proc. Mamy więcej pieniędzy, ale nie oznacza to, że wszystkich już stać na leki.

W 2014 r. przeciętny paragon na leki opiewał na 35,9 zł – dla rodzin wielodzietnych, emerytów i rencistów, to znaczący wydatek, bo np. osoby starsze wydają na leki średnio ok. 150 zł miesięcznie, czyli dwa razy więcej niż statystyczny Polak. A ten z kolei konsumuje leków i suplementów diety za dużo - podała wyborcza.biz.

Eksperci nie mogą się zgodzić w ocenie:

- Mamy wzrost gospodarczy, więcej pieniędzy zostaje w portfelu, więcej zarabiamy, więc stać nas na wykupywanie leków - mówi Krzysztof Łanda, prezes fundacji Watch Health Care, która zajmuje się m.in. dostępnością świadczeń medycznych. - Po drugie to efekt polityki lekowej i utrzymywania się niskich cen leków w Polsce na tle Europy - dodaje Łanda.

Mniej optymistyczny jest Marek Balicki, były minister zdrowia w rządzie SLD. - Dane nie są takie oczywiste. Należałoby sprawdzić, jakie grupy społeczne rezygnują z zakupu leków - mówi Balicki. - Być może w grupie badanej w "Diagnozie społecznej" ktoś wyzdrowiał, przestał kupować leki i stąd poprawa wyniku - dodaje.

Statystki też nie mogą być odczytywane miarodajnie, bo badań rynku aptecznego jest kilka i odbyły się na różnych grupach społecznych. Jednym brakuje, inni mają za dużo, czyli tak trochę, jak w dowcipie o prognozie pogody – albo będzie lało, albo będzie słońce.

W przypadku seniorów nie jest dobrze, bo aż co trzeci senior z powodów finansowych nie wykupuje leków zapisanych przez lekarza. A ci, którzy nawet leki wykupią, szukają sposobów, by starczyły na jak najdłużej: 30 proc. seniorów zdarzyło się zażywać dawkę mniejszą od wskazanej; także 30 proc. respondentów przyjmowało lek rzadziej, niż im zalecono, natomiast 21 proc. przerwało terapię – tak podawały dane badań TNS.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH