Darmowe leki w drodze, ale nie za 100 dni

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   22-12-2015, 08:30

Darmowe leki w drodze, ale nie za 100 dni   Darmowe leki dla seniorów nie wcześniej niż w II kwartale przyszłego roku

Nie będzie darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia w ciągu stu dni od rządowego exposé. Najprawdopodobniej będą dostępne dopiero od maja. Zapłaci za nie budżet państwa, a nie NFZ.

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji jest już projekt nowelizacji ustawy zdrowotnej, który ma pozwolić na wprowadzenie darmowych leków dla osób w wieku 75 plus.

Według przedwyborczych zapowiedzi PiS starsze osoby miały dostawać wszystkie leki za darmo. To jednak mogłoby doprowadzić do nagłego wzrostu wydatków na refundację. Ministerstwa Zdrowia proponuje, aby darmowe były tylko najtańsze leki związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.

Pierwsza lista leków refundowanych z listą dla seniorów ma się ukazać nie wcześniej niż w II kwartale 2016 r. Ponieważ lista refundacyjna aktualizowana jest co dwa miesiące, pierwsza "senioralna" lista leków mogłaby obowiązywać najwcześniej od 1 maja. To oznacza, że obietnica złożona przez Beatę Szydło w exposé - darmowe leki w sto dni - nie zostanie dotrzymana - informuje Wyborcza.

Szczegółowa lista leków dostępnych dla seniorów za darmo będzie uaktualniana raz na dwa miesiące razem z całą listą refundacyjną.

Projekt zakłada, że darmowe leki będą mogli przepisywać na receptach tylko lekarze rodzinni. Przed wydaniem bezpłatnego leku lekarz będzie musiał zweryfikować wiek pacjenta na podstawie jego numeru PESEL.

To, co dotąd płacił w aptece pacjent (czyli ryczałt, 30 lub 50 proc. ceny leku), będzie pokrywane z budżetu państwa. Nie wiadomo jednak jeszcze, jak będą się rozliczały między sobą NFZ, apteki i Ministerstwo Finansów. Projekt tego nie precyzuje.

W 2016 r. na darmowe leki budżet ma wydać nie więcej niż 495 mln zł. Z każdym kolejnym rokiem ta kwota ma się zwiększać o 70-120 mln zł, tak by w roku 2025 wynieść już 1,2 mld zł. Razem z budżetem na darmowe leki dla seniorów będzie się wydłużała także ich lista.


 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH