Deklaracja wyboru świadczeniodawcy poz liczy już trzy strony

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PPOZ/ rynekaptek.pl   27-12-2017, 14:08

Deklaracja wyboru świadczeniodawcy poz liczy już trzy strony PPOZ: negatywnie opiniujemy brak deklaracji zbiorczej (mimo zapowiedzi) dla zespołu POZ (lekarz, pielęgniarka, położna), co jest podstawą funkcjonowania poz zgodnie z ustawą z 1 grudnia (fot. archiwum)

W ocenie lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów deklaracji wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jest nie do przyjęcia.

- Negatywnie opiniujemy brak deklaracji zbiorczej (mimo zapowiedzi) dla zespołu POZ (lekarz, pielęgniarka, położna), co jest podstawą funkcjonowania poz zgodnie z ustawą z 1 grudnia. Za zbędną biurokrację, uciążliwą i czasochłonną przede wszystkim dla pacjenta uważamy rozbudowanie deklaracji do trzech stron A4 oraz składanie trzech podpisów na każdej deklaracji przy dokonywaniu wyboru lekarza, pielęgniarki (w przypadku mężczyzn), a dodatkowo położnej (w przypadku kobiet). Pismo z naszym stanowiskiem przesłaliśmy już do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Jak informują lekarze PPOZ - projekt przewiduje składanie trzech odrębnych deklaracji wyboru: świadczeniodawcy poz i lekarza poz, świadczeniodawcy poz i pielęgniarki poz oraz świadczeniodawcy poz i położnej poz.

W obliczu wejścia w życie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej, która to docelowo przewiduje składanie deklaracji wyboru do lekarza, pielęgniarki i położnej tworzących zespół podstawowej opieki zdrowotnej, konieczne jest wprowadzenie czwartego wzoru deklaracji, który umożliwiłby jednoczesny wybór wszystkich członków takiego zespołu lub co najmniej dwóch z nich. Wzór ten funkcjonowałby alternatywnie w stosunku do trzech wzorów zaproponowanych w projekcie.

- Za jego pomocą świadczeniobiorca, obok wyboru świadczeniodawcy, mógłby zadeklarować wybór lekarza, pielęgniarki oraz położnej poz bądź zadeklarować wybór osób udzielających dwóch z trzech z tych zakresów świadczeń (tj. lekarza i pielęgniarki poz). Wprowadzenie takiego wzoru ułatwiłoby składanie deklaracji tym pacjentom, którzy chcą dokonać wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej poz zatrudnionych u tego samego świadczeniodawcy - wyjaśnia Bożena Janicka.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH