Deloitte: warunki dla hurtowni bardziej rozsądne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: deloitte/ rynekaptek.pl   12-07-2016, 11:28

Deloitte: warunki dla hurtowni bardziej rozsądne Złagodzono m.in wymagania odnoszące się do oddzielnego przechowywania asortymentu innego niż leki.

Nie ma obowiązku zaopatrywania w pierwszej kolejności aptek i punktów aptecznych, a kosmetyki, wyroby medyczne i suplementy mogą być oddzielone od produktów leczniczych jedynie „wirtualnie” - podkreśla Deloitte w analizie dot. przepisów o DPD.

Do 20 września br. przedsiębiorcy zobowiązani są do dostosowania prowadzonej działalności do nowych wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Firma Deloitte opracowała przegląd najważniejszych zmian.

1. Wyraźnie rozróżniono przypadki powierzenia niektórych zadań Osoby Odpowiedzialnej innemu pracownikowi hurtowni od sytuacji wyznaczenia zastępstwa na czas jego nieobecności.

2. W odmienny sposób określono ogólne wymagania dotyczące lokalu hurtowni. Obecnie, lokal hurtowni ma być wydzielony przy pomocy ścian, sufitów i podłóg, przy czym zrezygnowano z wymagania, aby stanowił konstrukcyjnie samodzielną całość, co budziło w przeszłości wątpliwości. Konstrukcja lokalu ma uniemożliwiać przenikanie do jego wnętrza zapachów, substancji i innych czynników zewnętrznych.

3. Wymaganie, aby lokal hurtowni miał wystarczającą powierzchnię zastąpiono wymogiem zapewnienia odpowiedniej kubatury.

4. Złagodzono wymagania odnoszące się do oddzielnego przechowywania asortymentu innego niż leki, leków sfałszowanych, wycofanych, wstrzymanych, przeznaczonych na eksport i innych wymagających szczególnych warunków przechowywania. W tym zakresie zrezygnowano z obowiązku przechowywania tego rodzaju produktów w oddzielnych pomieszczeniach na rzecz „oddzielnych obszarów lub urządzeń” zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Dodatkowo, asortyment określony w art. 72 ust. 5 Prawa farmaceutycznego (wyroby medyczne, suplementy, kosmetyki itp.) może być oddzielony od produktów leczniczych jedynie „wirtualnie”, tj. przy pomocy zwalidowanego systemu komputerowego.

5. Zrezygnowano z wymogu, aby pomieszczenia socjalne stanowiły konstrukcyjnie samodzielną całość oddzieloną od innych pomieszczeń. Aktualnie wystarczające jest, aby były one „odpowiednio oddzielone” od obszarów magazynowych.

6. Dopuszczono ewidencjonowanie transakcji przy użyciu dokumentów w formie elektronicznej.

7. W przypadku nabycia towarów od innego przedsiębiorcy prowadzącego obrót hurtowy, na nabywcę nałożono obowiązek weryfikacji zezwolenia hurtowego dostawcy. Obowiązek ten powstaje jedynie przed złożeniem pierwszego zamówienia i po każdej zmianie danych dostawcy, a nie jak dotychczas – przed każdym zamówieniem.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH