Deloitte: wyzwaniem dla polskiego budżetu będzie leczenie onkologiczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Deloitte/ rynekaptek.pl   22-03-2018, 10:08

Deloitte: wyzwaniem dla polskiego budżetu będzie leczenie onkologiczne Prawdopodobnie do 2025 roku zachorowalność na choroby onkologiczne wzrośnie o ponad 25 procent (fot. archiwum)

W 2022 roku globalne przychody producentów leków na receptę wyniosą 1,06 bln dolarów. Motorem wzrostu branży farmaceutycznej pozostają leki onkologiczne. Przychody z tego tytułu od 2016 do 2022 roku zwiększą się ponad dwa razy - wynika z raportu Deloitte.

Według ekspertów Deloitte, w ciągu najbliższych pięciu lat globalne przychody leków na receptę powinny rosnąć dynamicznie, średnio o 6,5 proc. rocznie. Do 2022 roku wzrosną one do 1,06 bln dolarów z 774 mld dolarów w 2017 roku. Przychody będą rosnąć znacznie szybciej niż w latach 2012-2016, kiedy było to jedynie średnio 2,2 proc, jednak wciąż poniżej wyniku osiąganego przed kryzysem finansowanym w latach 2004-2008 (8,4 proc.).

– Rozwój ten hamowany jest presją cenową oraz potencjalnym drugim klifem patentowym, czyli momentem wygaśnięcia ważności patentu wielu leków, po którym następuje nagły spadek ich sprzedaży. Niektóre firmy wciąż borykają się z tym zjawiskiem, które w 2022 roku może kosztować je nawet 194 mld dolarów. Mimo to większość badanych firm farmaceutycznych notuje niewielki wzrost przychodów i zysków – mówi Oliver Murphy, partner, lider ds. Sektora Farmaceutycznego i Opieki Zdrowotnej w Deloitte.

Świat opanowuje czwarta rewolucja przemysłowa. Nie omija ona również sektora firm farmaceutycznych.

– Postęp w obszarze sztucznej inteligencji, technologii kognitywnych, automatyzacji i mocy obliczeniowej przyspiesza. Dzięki technologii poprawia się bezpieczeństwo produkcji leków, a rezultaty uzyskiwane w leczeniu pacjentów są coraz lepsze. Czas produkcji się skraca i wzrasta efektywność, począwszy od wyprodukowania, skończywszy na dostarczeniu leku do pacjenta. Technologia wywiera ogromny wpływ na tę branżę, dzięki niej firmy mogą oferować pacjentom spersonalizowaną opiekę i przygotowywać indywidualne terapie – zaznacza Piotr Arak, menedżer w Zespole Analiz Ekonomicznych Deloitte.

Konkurencja cenowa przyspiesza produkcję
Według prognoz wydatki firm na leki na receptę wzrosną w najbliższych latach prawie na wszystkich rynkach. Wzrost ten będzie napędzany przez konsolidację na rynkach leków generycznych oraz wyższe budżety rządów na kosztowną opiekę medyczną, w tym leki na choroby rzadkie. Jak pokazuje raport Deloitte, wydatki na badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym w 2016 roku wyniosły 156,7 mld dolarów. Według szacunków mają one rosnąć o 2,4 proc. rocznie, do 181 mld dolarów w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH