DGP: resort ostrzega, że zmiana terapii musi mieć uzasadnienie medyczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   25-08-2016, 08:54

DGP: resort ostrzega, że zmiana terapii musi mieć uzasadnienie medyczne Medycy chcą uzyskać od resortu szczegółowe ministerialne instrukcje i dla lekarzy, i dla pacjentów.

Medycy chcieliby uzyskać od Ministerstwa jasne informacje, w jakich sytuacjach wystawione przez nich recepty mogą zostać podważone i kiedy będzie im grozić kara za nadużycie uprawnień - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Od 1 września rozpocznie się realizacja programu 75+. Przy czym resort w ustawie wprowadził pewne ograniczenia. Recepty na bezpłatne leki wystawią tylko lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, u których pacjent jest na stałe zapisany. Jednak jak podaje DGP, nie są to wszystkie obostrzenia.

Ministerstwo w szczegółowych wytycznych ostrzega medyków, że zmiana terapii, czyli zastąpienie leku płatnego bezpłatnym, musi mieć uzasadnienie medyczne, a nie tylko cenowe.

– Sytuacja, w której lekarz rekomenduje zmianę zasad leczenia, a pacjent w sposób skuteczny był leczony lekami tzw. pierwszej linii leczenia, i zgodnie z wiedzą medyczną leczenie to nadal byłoby skuteczne, może stać się podstawą kontroli prowadzonej ordynacji leków – stwierdza minister Marek Tombarkiewicz.

Eksperci zgadzają się z tym, że zmiana leków powinna następować z przyczyn medycznych, a nie ekonomicznych. Ale równocześnie nie podoba im się ingerencja w kompetencje medyków.

- To lekarz jest odpowiedzialny za wybór najlepszej terapii i nie powinno się tej kwestii regulować administracyjnie - wyjaśnia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Dodaje, że będzie to zapis martwy, bo trudno udowodnić, że nie było wskazań terapeutycznych do zmiany leku na inny o podobnym działaniu.

Jak czytamy w Dzienniku, także organizacje pacjenckie są zaniepokojone wprowadzonymi obostrzeniami. - Im środowiska lekarzy i farmaceutów będą lepiej poinformowane o zachodzących zmianach, tym więcej starszych pacjentów będzie beneficjentami darmowych leków - mówi Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH