DIA: czas na zdecydowane działania

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DIA/ rynekaptek.pl   28-06-2016, 10:28

DIA: czas na zdecydowane działania

Członkowie ORA DIA we Wrocławiu bardzo negatywnie ocenili brak adekwatnych działań kierownictwa NIA w kwestiach, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiego aptekarstwa - piszą w rezolucji członkowie dolnośląskiej Izby.

Chodzi o takie kwestie, jak egzekwowanie antykoncentracyjnych przepisów prawa farmaceutycznego, opinii prokuratora generalnego w przedmiocie niekonstytucyjności zakazu reklamy aptek, a także orzeczeń WSA w Warszawie odmawiających samorządowi aptekarskiemu prawa do opiniowania przedsiębiorcy w postępowaniach dotyczących udzielenia lub cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

Chodzi też o przypadki łamania przepisów prawa pracy przez niektórych właścicieli aptek wobec zatrudnionych farmaceutów oraz wyłączenia NIA z udziału w organach Krajowej Fundacji Systemu Weryfikacji Leków na prawach podmiotu współdecydującego.

W związku z tym, podczas posiedzenia 16 czerwca br. członkowie Dolnośląskiej ORA podjęli kilka rezolucji. Prezes DIA, skierował w tej sprawie pismo do prezes NRA.

"Brak zdecydowanych i skutecznych działań NIA wynikających przede wszystkim z braku wypracowanej strategii na poziomie NIA oraz koordynacji przez Izbę działań podejmowanych przez okręgowe izby aptekarskie, spowodowały wiele negatywnych konsekwencji" - piszą dolnośląscy farmaceuci.

Izba podaje przykład braku reakcji NIA na orzeczenia WSA w Warszawie odmawiające samorządowi aptekarskiemu prawa do opiniowania przedsiębiorcy w postępowaniach dotyczących udzielenia lub cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki.

"Z niezrozumiałych powodów NIA nie zaskarżyła tych wyroków" - zauważają aptekarze z DIA.

Dodaj: - "Dla członków ORA DIA niezrozumiały jest fakt, że w sytuacji, kiedy pojawiały się kolejne niekorzystne dla samorządu aptekarskiego orzeczenia WSA w Warszawie, nikt z Prezydium NRA nie zwrócił się o poradę i wsparcie do DIA, która w ostatnich zdobyła duże doświadczenie w postępowaniach prowadzonych zarówno przed WSA w Warszawie, jak i NSA.

Treść rezolucji przewodniej w załączniku. Pozostałe rezolucje dostępne są na stronie DIA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH