DIA: jak to się robi na Węgrzech

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./DIA/rynekaptek.pl   04-03-2016, 15:31

DIA: jak to się robi na Węgrzech Zmiany na rynku aptecznym na Węgrzych trwają od 2010 r.

Dolnośląska Izba Aptekarska przypomina wystąpienie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła podczas VII Krajowego Zjazdu Aptekarzy w Jachrance w styczniu br. Deklaracje szefa resortu porównuje do węgierskiej "rewolucji" lekowej i zmiany tamtejszego systemu zarządzania aptekami.

Zmiana - polegająca na przywróceniu kryteriów własnościowych w otwieraniu nowych aptek - dokonała się na Węgrzech w 2010 r. Poprzedziło je wprowadzenie w tym kraju moratorium obowiązującego od 31 grudnia 2010 r.

Liberalizacja rynku aptecznego na Węgrzech, od 2007 r. doprowadziła do jego załamania. W lipcu 2010 r. rząd podjął decyzję o zakończeniu procesu liberalizacji, czego konsekwencją była wspomniana zmiana ustawowa.

Nowelizacja mówi m. in. o tym, że nowe apteki mogą być otwierane tylko jeśli aptekarze są właścicielami co najmniej 51 proc. ich udziałów. Pozostałe muszą dokonać do 2017 r. stosownych przekształceń. Zmiany wprowadzają też istotne zmiany dotyczące przekazywania i odsprzedawania aptek.

Na Węgrzech jeden podmiot może być właścicielem maksymalnie 4 aptek.

Zabronione jest ponadto, aby właścicielem apteki byli praktykujący lekarz, hurtownia farmaceutyczna lub producent leków.

Dokumenty zawierające, jak następowały przekształcenia na Węgrzech: http://www.dia.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH