Dla kogo ma być apteka: walka na listy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IG, NIA/ rynekaptek.pl   17-10-2014, 12:37

Dla kogo ma być apteka: walka na listy

Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek wystosowała list do premier Ewy Kopacz, odnosząc się w nim do tez zawartych w piśmie Naczelnej Rady Aptekarskiej, również adresowanym do szefa rządu.

Zdaniem Izby Gospodarczej, zrzeszającej właścicieli aptek i punktów aptecznych, szef samorządu aptekarskiego postuluje "włączanie aptek do systemu ochrony zdrowia, co de facto ma być propozycją monopolizacji rynku". Tymczasem - zdaniem Izby Gospodarczej - "tworzenie takich kosztownych systemów jest ekonomicznie nieuzasadnione".

"W żaden sposób nie poprawią one jakości systemu, zwiększą jedynie koszty. Faktyczni klienci aptek stanowią niewielki odcinek klientów aptek, zdecydowaną większość stanowią osoby wykupujące leki dla kogoś. Według badań, zaledwie co trzecia osoba wykupuje leki tylko dla siebie" - informują w piśmie przedstawiciele Izby Gospodarczej.

Ich zdaniem, to z inicjatywy Izby Aptekarskiej wprowadzane są "nowe kosztowne obowiązki dla aptek" oraz ograniczanie dostępu do leków wynikające m.in. z prób wyeliminowania z rynku pracy techników farmaceutycznych oraz likwidacji punktów aptecznych.

Dlatego przedstawiciele aptek i punktów aptecznych postulują o "apteki dla pacjenta".

Przypomnijmy, że w swoim liście, Naczelna Izba Aptekarska zwracała uwagę na "katastrofalną" sytuację niezależnych aptek", będącą wynikiem m.in. nierównej konkurencji wobec aptek sieciowych oraz monopolizacji rynku hurtowego i detalicznego. Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie zasady "apteka dla aptekarza".

Izba zaapelowała do Ewy Kopacz o zmiany prawa, możliwe do przeprowadzenia "wyłącznie poprzez decyzje na poziomie Prezesa Rady Ministrów i Sejmu RP". Chodzi m.in. o wprowadzenie moratorium na tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE