Dla województwa lubuskiego przypadło ponad 5 mln zł

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 11:14

Dla województwa lubuskiego przypadło ponad 5 mln zł Pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie świadczeń wykonanych ponad limit umowy za dziewięć miesięcy roku bieżącego (fot. archiwum)

Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ wypłaci szpitalom w regionie ponad 5 mln za tzw. nadwykowania. Rozliczenie dotyczy części 2017 roku, gdyż nadwykonania z lat poprzednich zostały wcześniej uregulowane.

Kierownik Działu Organizacji i Promocji Zdrowia Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Joanna Branicka przypomniała, że w połowie grudnia br. weszła w życie nowelizacja ustawy okołobudżetowej na ten rok. Na jej podstawie centrala NFZ otrzymała miliard zł dotacji z budżetu na sfinansowanie nadwykonań z lat 2008-2017.

- Dla województwa lubuskiego z tej puli przyznano ponad 5 mln zł. Pieniądze przeznaczone są na sfinansowanie świadczeń wykonanych ponad limit umowy za dziewięć miesięcy roku bieżącego. W naszym województwie nad wykonania za lata ubiegłe zostały uregulowane już wcześniej - powiedział dyrektor lubuskiego oddziału NFZ Piotr Bromber.

Dodał, że dotacja pozwoli na sfinansowanie nadwykonań w leczeniu szpitalnym m.in. z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, udarów, specjalistyki dziecięcej, onkologii, świadczeń nielimitowanych.

Bromber zapowiedział, że pieniądze trafią do szpitali przed końcem tego roku. Ocenił, że to duże wsparcie, które powinno wpłynąć na zwiększenie dostępności świadczeń dla pacjentów.

- Bardzo nam zależy, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Lubuszan. Dlatego też dodatkowo (nie licząc dodatkowych funduszy w ramach dotacji) zwiększyliśmy umowy o przeszło 57 mln zł - zaznaczył szef lubuskiego NFZ.

Pieniądze te trafiły przede wszystkim na oddziały pediatryczne i internistyczne oraz na te zakresy, gdzie występują najdłuższe terminy oczekiwania na zrealizowanie świadczenia zdrowotnego, tj.: operacja zaćmy, wymiany stawu biodrowego. Poprawiono także dostępność do leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz do poradni specjalistycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH