Dlaczego minister zdrowia odwołał 17 konsultantów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NDz,ms/rynekaptek.pl   20-02-2015, 12:48

Dlaczego minister zdrowia odwołał 17 konsultantów

Zmiany są efektem nowych przepisów, w myśl których każdy konsultant musi przedstawić przebieg współpracy z firmami medycznymi i koncernami farmaceutycznymi.

Konieczne jest także wskazanie korzyści i prezentów, które konsultanci otrzymali od komercyjnych firm.

- Wpływ konsultantów na kreowanie polityki zdrowotnej państwa zależy od tego, na ile minister współpracuje z tym środowiskiem - uważa Nasz Dziennik.

Ten wpływ bywa znaczny. Może przyjąć formę formalną, a więc współudział w redagowaniu i przygotowaniu różnych stanowisk i dokumentów. Może także być nieformalny. Ten nieformalny wpływ często występuje w otoczeniu szpitali przy wydawaniu opinii o przydatności leków, jakimi lekami się posługiwać i jakiego sprzętu używać.

Bartosz Arłukowicz tłumaczył w zrozmowie z TVN24 przyczyny zmian. Szef resortu zdrowia poinformował, że ministerstwu zależy, aby konsultanci byli wolni od konfliktu interesów. - To nie jest tak, że my zabraniamy aktywności naukowej. To jest oczywiste, że profesorowie muszą współpracować także przy badaniach klinicznych leków. Ale ważne jest to, żeby w momencie, w którym zachodzi potencjalny konflikt interesów, konsultant był zobowiązany złożyć oświadczenie i wyłączyć się z tego działania. Jeśli tego nie zrobi, będzie odwołany - podkreślił minister.


Więcej: naszdziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH