Do apteki zamiast z receptą, trzeba iść z telefonem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: telix.pl/ rynekaptek.pl   25-06-2015, 10:09

Do apteki zamiast z receptą, trzeba iść z telefonem

Od października br. przychodnie i szpitale powinny już wystawiać e-recepty. W niedalekiej przyszłości do ich realizacji niezbędny będzie telefon komórkowy.

Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która da zielone światło dla startu Platformy P1 – serca elektronicznego obiegu danych medycznych.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy recepta wystawiona przez lekarza będzie automatycznie zapisywać się na indywidualnym koncie pacjenta w systemie P1. Pacjent nie będzie otrzymywać żadnego papierowego potwierdzenia wizyty, które następnie ma pokazać w aptece, by wykupić leki.

Zamiast tego otrzyma SMS-em czterocyfrowy kod, który poda aptekarzowi wraz z numerem PESEL. Na tej podstawie wydane zostaną leki.

Andrzej Ogonowski, ekspert rynku SMS w SMSAPI, firmie udostępniającej platformę ułatwiającą komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS i VMS, wymienia zalety takiego rozwiązania:

- Informatyzacja służby zdrowia znacznie poprawi komfort pacjentów i oszczędzi ich czas, recepty będą mieć zawsze w jednym miejscu i skończą się trudności z ich odczytaniem. Wysłany SMS-em kod do realizacji recepty trudniej zgubić. Jej papierowy odpowiednik to dodatkowy przedmiot, o którym musimy pamiętać, natomiast telefon nosimy ze sobą wszędzie.

Zanim cyfrowy obieg danych medycznych zacznie w pełni funkcjonować miną jeszcze dwa lata. Całkowite przejście na elektroniczną dokumentację jest planowane na sierpień 2017 roku. Do tego czasu równolegle będą funkcjonować dwa rodzaje recept. Okres przejściowy ma przyzwyczaić pacjentów do zmian, a także wyeliminować ewentualne niedociągnięcia w systemie informatycznym.

Dla osób nieposiadających telefonu nadal możliwe będzie wydrukowanie kodu na papierze.

Więcej: http://www.telix.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH