Dobry projekt musi zakończyć się skuteczną komercjalizacją

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   18-02-2016, 18:12

Dobry projekt musi zakończyć się skuteczną komercjalizacją

Innowacja to część gospodarki, która decyduje o konkurencyjności społeczeństw. A my stale poszukujemy przewagi konkurencyjnej - mówił Jerzy Buzek, szef komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE), podczas sesji "Innowacje w medycynie".

- Zajmujemy się zdrowiem obywateli, ale chcemy też podnieść poziom leczenia. Wszelkie innowacje to wzrost konkurencji. A to przekłada się na wzrost gospodarczy - dodał Buzek.

Przypomniał, że w Unii Europejskiej realizowany jest obecnie 8 program ramowy Horyzont 2020: - Budżet tego programu jest o 20 procent wyższy w porównaniu do nakładów poprzedniego programu. To oznacza ogromne pieniądze na zdrowie. Jeśli chodzi o wysokość finansowania, priorytetem są nakłady na choroby układu krążenia, onkologię i choroby mózgu.

Jak podkreślał Łukasz Zalicki, partner EY, medycyna to wyzwanie dla kontroli wydatków: - Czasem, żeby coś zyskać, trzeba wpierw wyłożyć pieniądze. Tymczasem dla płatnika jest to koszt. Dlatego trzeba go przekonać, że wydatki na innowację to korzyść i inwestycja w zdrowie obywateli.

- Medycyna to gałąź przemysłu z dużymi perspektywami - ocenił z kolei Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Dodał, że Polacy mają świetne pomysły na innowacje. - Martwi mnie jednak to, że rozwijają je i komercjalizują za granicą. Musimy ich zatrzymać, by rozwoju wynalazków dokonywali w kraju.

Jego zdaniem, na innowacje można lepiej wykorzystać skromne, ale dostępne pieniądze w Polsce. - Dzisiaj wybieramy do sfinansowania dziesięć projektów, z czego dwa okazują się w miarę dobre. Ale państwo nie odnosi żadnej korzyści z inwestycji, którą poniosło. Przyjmujemy dziwne kryteria oceny projektów. To powinny być przede wszystkim takie programy, które mogą zakończyć się skuteczną komercjalizacją - mówił dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH