Dobrze się sprzedać Polakom...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: kurierwilenski.lt/rynekaptek.pl   21-07-2011, 14:36

Należąca do Polskiej Grupy Farmaceutycznej (PGF) kowieńska spółka Gintarine vaistin przejmuje kolejną sieć litewskich aptek Litfarma należącą do spółki Saulegrąžu vaistine.

Za przejęcie kolejnych 65 aptek na litewskim rynku Polacy zapłacą 14,2 mln Lt (16,3 mln zł). Jak informuje się w komunikacie PGF, „Gintarinė vaistinė” przejmie 100 proc. udziałów w sieci „Litfarma”.

Po przejęciu „Litfarmy” PGF będzie miała na Litwie łącznie prawie 280 aptek. Oprócz sieci aptek „Gintarinė vaistinė” (144 aptek) i „Litfarma”, PGF ma również większościowy pakiet udziałów w sieci „Norfos vaistinė”, która ma z kolei 69 aptek w marketach „Norfa”.

„Litfarma” jest piątą pod względem wielkości siecią apteczną na Litwie. Blisko połowa aptek tej sieci działa w szpitalach i przychodniach. Pozostałe są zlokalizowane w sklepach i centrach handlowych lub przy głównych ulicach dużych miast, posiadają rozbudowaną część samoobsługową.

Informacja zawarta w Kurierze Wileńskim ma wydźwięk polityczny i mówi o niełatwych relacjach polsko-litewskich. Publicysta gazety przypomina, że w obliczu rosnącego napięcia w relacjach obu państw właśnie „Litfarma vaistinė” podjęła się inicjatywy w ramach dyskusji historycznej przybliżenia swoim klientom zarysu wspólnej historii Polski i Litwy, jak też przedstawiła genezę antypolskości Litwinów.

W gazetce reklamowej sieci został zamieszczony artykuł „Jakie są przyczyny antypatii Litwinów wobec Polaków?” Wielu zaskoczyła niecodzienna inicjatywa aptekarzy skierowana na „wybielenie” historycznego obrazu Polski i Polaków w antypolskiej świadomości Litwinów.

"Dziś, w kontekście informacji o przejęciu „Litfarmy” przez polską firmę, inicjatywa aptekarzy ta wydaje się bardziej niż prozaiczna, bo wydaje się wywodzić się z odwiecznej prawdy, że w biznesie nie ma sentymentów, a liczy się tylko interes. A interesem „Litfarma vaistinė”, wydaje się, było dobrze się sprzedać Polakom" - pisze publicysta Kuriera Wileńskiego

Więcej: http://kurierwilenski.lt/2011/07/20/polska-spolka-skupuje-litewskie-apteki/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH