Dodatkowe uprawnienia pielęgniarek cieszą je, ale...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   09-12-2015, 11:29

Dodatkowe uprawnienia pielęgniarek cieszą je, ale... Pielęgniarki będą mogły przepisywać recepty. Ale to wierzchołek góry lodowej

NFZ wyda im druki recept. Osłuchają pacjentów, zlecą im badania i przepiszą leki - to nowe uprawnienia pielęgniarek od 1 stycznia. Środowisko jest niechętne tej zmianie.

Największe przywileje zyskają pielęgniarki i położne z tytułem magistra lub specjalisty. W Polsce jest ich ok. 35 tys. Po przeszkoleniu zaczną samodzielnie wypisywać niektóre leki i zlecać część badań. Tym z licencjatem wolno będzie wystawić recepty tylko na kontynuację terapii zaplanowanej przez lekarza, bez badania pacjentów.

Według Teresy Kuziary, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, z internetowej sondy, którą przeprowadzono w zeszłym roku, wynika, że z dodatkowych uprawnień cieszy się połowa pielęgniarek.

Pielęgniarskie związki zawodowe nie zgadzają się jednak, by dodatkowe obowiązki były opłacone z podwyżek przyznanych od września.

- Lista leków refundowanych często się zmienia. W jednej chorobie są ze zniżką do 30 proc., a w innej pełnopłatne. Jak się ktoś pomyli, musi płacić. Nie sądzę więc, by wiele koleżanek chciało samodzielnie ordynować leki. Mamy już mnóstwo pracy - mówi portalowi wyborcza.pl Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Naczelna Rada Lekarska w 2014 r. negatywnie zaopiniowała przywileje dla pielęgniarek. Podkreślała, że "przepisywanie leków jest końcowym etapem leczenia i powinno być poprzedzone wywiadem, badaniem i analizą badań".

Zdaniem Doroty Gałczyńskiej-Zych, dyrektorki Szpitala Bielańskiego, pielęgniarki nie są wystarczająco przygotowane, by zlecać badania i przepisywać leki.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH