Dotacje dla aptek: nie wszystkie wnioski mają równe szanse

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Robert Gontarek/rynekaptek.pl   21-10-2011, 01:17

Dotacje dla aptek: nie wszystkie wnioski mają równe szanse

Do końca 2013 roku właściciele aptek mogą występować o dotacje z Unii Europejskiej. Złożenie wniosku oznacza w praktyce podjęcie rywalizacji z wszelkimi innymi przedsiębiorcami, którzy wpadną na ten sam pomysł. Niestety, często potrzeby tych ostatnich znajdują większe zrozumienie unijnych urzędników.

- Dotacje unijne dają wiele możliwości rozwoju zarówno aptekom istniejącym już na rynku farmaceutycznym, jak i nowo otwierającym się podmiotom. Placówki już działające mogą starać się o środki, które zwiększą ich konkurencyjność i pomogą utrzymać się na rynku w dobie obecnego kryzysu. Istnieje także możliwość uzyskania dotacji na otwarcie apteki przez osoby fizyczne, które do 12 miesięcy wstecz takiej działalności nie prowadziły – informuje Marek Pusiarski, prezes zarządu działającej na rynku aptecznym firmy OP Consulting.

Dodaje, że apteki mogą brać udział w projektach mających na celu wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa, a także w projektach grup przedsiębiorców, np. przygotowaniu wspólnych planów rozwoju i inwestycji. - Szanse potencjalnym inwestorom dają Regionalne Programy Operacyjne Województw, Program Operacyjny Kapitał Ludzki czy też Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – dodaje Marek Pusiarski.

- Możliwość otrzymania funduszy strukturalnych Unii Europejskiej mają nie tylko farmaceuci, dlatego należy rozsądnie umotywować swoje dążenia ku rozwojowi i inwestycji – zaznacza prezes OP Consulting.

To nie takie proste...
Jak zauważa Marek Jędrzejczak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, dotacje na otwarcie lub prowadzenie apteki, np. na innowacyjne projekty związane z opieką farmaceutyczną, należą do trudno dostępnych.

– Szczerze mówiąc, nie słyszałem, by komuś udało się uzyskać takie wsparcie. I nic dziwnego, skoro apteka musi rywalizować pod tym względem np. z wytwórnią wędlin, która jasno deklaruje chęć sprowadzenia nowych maszyn i stworzenia nowych miejsc pracy dla poprawy jakości swoich wyrobów. Swego czasu sam brałem udział w konkursie wniosków i przypuszczam, że mój, mimo że został wysoko oceniony, nie do końca był zrozumiały dla rozpatrujących go urzędników.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH