Dotąd jedynie około 100 pielęgniarek nabyło uprawnienia "receptowe"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Lisowska/ rynekaptek.pl   27-01-2016, 07:49

Dotąd jedynie około 100 pielęgniarek nabyło uprawnienia "receptowe" Niewiele pielęgniarek ukończyło kurs i może przepisywać recepty

Teoretycznie już od blisko miesiąca pielęgniarki mogą wypisywać recepty i zlecać niektóre badania diagnostyczne. W praktyce uprawnienia do tej pory zdobyła garstka przedstawicielek tej profesji. Zainteresowanie środowiska ich nabyciem jest duże.

- Tylko nieliczne pielęgniarki Oddziału Dolnośląskiego zostały przeszkolone w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept, ponieważ program kursu specjalistycznego został opublikowany zbyt późno, aby zapewnić wdrożenie przepisów rozporządzenia od stycznia tego roku - przyznaje Julia Peszyńska, vice przewodnicząca Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego we Wrocławiu.

Podobnie mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. I ona przyznaje, że resort zdrowia nie zorganizował odpowiednich szkoleń w terminie umożliwiającym pielęgniarkom ordynowanie leków wraz z wejściem w życie nowych przepisów.

W efekcie obecnie jedynie ok. 100 przedstawicielek tego zawodu - na blisko 250 tys. polskich pielęgniarek i położnych - zdobyło uprawnienia i może wypisywać recepty.

Ani jednej nie ma na razie w woj. opolskim i łódzkim. Na Pomorzu kwalifikacje posiada już 15 pielęgniarek, ale tylko dlatego, że z własnych środków przeszkolił je Gdański Uniwersytet Medyczny. Pozostałe muszą poczekać na rozstrzygnięcie przetargów na szkolenia finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Dr Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, z-ca dyr. ds. pielęgniarstwa, NZOZ Szpital Lipno sp. z o.o. jest jednak przekonana, że to będzie się szybko zmieniać, gdyż zainteresowanie kursami "receptowymi" jest duże.

- Nie tylko pielęgniarki są zainteresowane zdobywaniem nowych kwalifikacji. Swój interes widzą w tym podmioty, które je zatrudniają. Chodzi głównie o POZ, placówki świadczące usługi opieki długoterminowej domowej oraz hospicja domowe.

To czego najbardziej obawiają się pielęgniarki, to wystąpienie konfliktów i sporów kompetencyjnych w środowisku medycznym, na co może wskazywać niezadowolenie z powodu nowych przepisów wyrażane przez lekarzy i farmaceutów. Pielęgniarki podkreślają, że wciąż też brakuje informacji na temat odpowiedzialności prawnej za błędnie wypisane recepty oraz brak odniesienia do sposobu finansowania pielęgniarek i położnych w związku ze zwiększeniem zakresu ich obowiązków zawodowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH