Droższa woda? Ceny leków też pójdą w górę

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Konfederacja Lewiatan/rynekaptek.pl   28-09-2016, 09:02

Droższa woda? Ceny leków też pójdą w górę Jak tłumaczy Lewiatan, już w tej chwili dużą cześć leków firmy wytwarzają na granicach opłacalności.

Branża farmaceutyczna stanowczo protestuje przeciwko projektowanej próbie wprowadzenia niemal 700 proc. podwyżki stawki za pobór wody do produkcji farmaceutycznej - informuje Konfederacja Lewiatan.

Organizacja ostrzega, że wzrost opłaty przełoży się bezpośrednio na podwyższenie cen leków.

Tego samego zdania są także: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Polski Związek Producentów Leków bez recepty, Polfarmed, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska".

Jak informuje Konfederacja, projekt prawa wodnego, który wprowadza podwyżkę, o wiele wyższą niż np. dla branży chemicznej, jest rozpatrywany w Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji.

- Tak wysoki wzrost kosztów zużycia wody rzecznej i głębinowej negatywnie wpłynie na funkcjonowanie krajowych producentów. Zmniejszą się ich możliwości eksportowe poprzez utratę konkurencyjności. Mniej pieniędzy będą przeznaczali na inwestycje związane z badaniami i rozwojem - mówi Daria Kulczycka, dyrektor departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Wzrost opłat może też spowodować przebudowę portfela krajowych wytwórców, którzy w chwili obecnej już dużą cześć leków wytwarzają na granicach opłacalności, a część nawet poniżej tej granicy. Krajowi wytwórcy nie będą już mogli obniżać cen leków, na których szczególnie zależy Ministerstwu Zdrowia - tłumaczy Lewiatan.

Branża farmaceutyczna apeluje wobec tego m.in. o:

• obniżenie stawki zmiennej do poziomu ustalonego dla branży spożywczej i chemicznej za pobór: wody podziemnej z proponowanej kwoty 2,10 zł do 0,70 zł za m3 oraz wody powierzchniowej z proponowanej kwoty 1,05 zł do 0,35 zł za m3,
• utrzymanie sposobu naliczania opłat za wody opadowe i roztopowe od m2, a nie jak zaproponowano - od m3, co pozwala na uniknięcie konieczności opomiarowania deszczówki,
• wykorzystanie opłat za usługi wodne na cele inwestycyjne w obszarze gospodarki wodno-ściekowej zamiast konieczności ich uiszczania lub zastosowanie podobnego rozwiązania ekonomicznego, umożliwiającego przedsiębiorcy zarządzanie gospodarką wodną zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju,
• zniesienie tzw. opłat stałych - zarówno w zakresie poboru wody, jak też odprowadzanych wód i ścieków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH