Duńskie standardy: 1 aptekarz, maksymalnie siedem aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Kraków/rynekaptek.pl   16-06-2015, 11:50

Duńskie standardy: 1 aptekarz, maksymalnie siedem aptek

Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie odwiedzili farmaceuci z Danii. Tam obowiązuje zasada apteka dla aptekarza oraz kryterium geografii przy otwieraniu nowych placówek.

Duńska delegacja, składająca się z 13 farmaceutów, miała okazję odwiedzić dwie krakowskie apteki, w tym jedną typowo rodzinną, w której pracują trzy pokolenia farmaceutek: babcia, mama i córka.

Pomieszczeniem, które najbardziej zainteresowało farmaceutów, była receptura i pokaz robienia maści, ponieważ w Danii nie wykonuje się leków na zamówienie. Podobnie było w przypadku pokazu wykonania gałek i czopków w drugiej z odwiedzanych aptek.

Zdziwienie aptekarzy z Danii wzbudzały też polskie recepty. - W Danii realizuje się wyłącznie recepty elektroniczne, dlatego nasi koledzy z trudem rozczytali receptę napisaną odręcznie przez lekarza, kręcąc z podziwu głowami - relacjonuje szefowa krakowskiej Izby, Barbara Jękot.

W trakcie wizyty omówione zostały tematy związane z pracą farmaceutów w obydwu krajach.

W Danii właścicielem apteki może być magister farmacji (z obywatelstwem duńskim), któremu wolno posiadać maksymalnie siedem aptek. Obecnie w całej Danii jest dwieście aptek. Od 1 lipca br. zmienią się przepisy, zgodnie z którymi jedna apteka od drugiej będzie mogła otworzyć się w odległości 75 kilometrów.

Ceny leków refundowanych przez państwo zmieniają się w Danii co dwa tygodnie, tam również należy wydać lek z najniższa ceną.

Prezes Izby składa podziękowania właścicielom obu aptek za możliwość ich zwiedzenia oraz wszystkim koleżankom i kolegom „angielskojęzycznym”, którzy pomagali w rozmowach i dyskusji.

Więcej: http://oia.krakow.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH