Dwie uczelnie będą wspólnie kształcić doktorantów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   09-07-2015, 12:40

Dwie uczelnie będą wspólnie kształcić doktorantów Wspólne przedsięwzięcie naukowe

Wydziały chemiczne Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej powołały w czwartek (9 lipca) konsorcjum naukowe o nazwie Gdańska Chemia Akademicka. W ramach konsorcjum chemicy z obu uczelni chcą m.in. wspólnie kształcić doktorantów i pozyskiwać granty na badania.

Dziekan Wydziału Chemii UG prof. Piotr Stepnowski podkreślił w rozmowie z PAP, że jednym z głównych celów utworzenia konsorcjum jest wspólne prowadzenie przez obie uczelnie studiów doktoranckich.

Wydział Chemii UG ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dziedzinie biochemii, ochrony środowiska oraz chemii, z kolei Wydział Chemiczny PG ma takie same uprawnienia w chemii, biotechnologii oraz technologii chemicznej.

Podkreślił, że za konsorcjum stać będzie kilkudziesięciu profesorów obu uczelni i kilkanaście dużych, dobrze wyposażonych jednostek naukowych, w których można będzie realizować różnego typu projekty naukowe, także w systemie interdyscyplinarnym. Konsorcjum prowadzić będzie wspólne zabiegi o pozyskiwanie środków na projekty badawcze.

- Wydział chemii UG jest zorientowany głównie na badania w aplikacjach biomedycznych, z kolei Politechnika ma silne tradycje chemii leków, technologiczne czy inżynierii procesowej. To sprawia, że w wielu projektach chemicy z obu uczelni uzupełniają się. W tej chwili np. prowadzimy wspólne projekty dotyczące usuwania zanieczyszczeń ze strumieni wodnych i gazowych, a także poszukiwania nowych materiałów, w tym nanomateriałów oraz nowych leków, w tym środków, które mają służyć regeneracji tkanek - powiedział PAP prof. Stepnowski.

Dziekan Wydziału Chemicznego PG prof. Sławomir Milewski zaznaczył, że dalekosiężnym celem strategicznym konsorcjum będzie pozyskanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Status KNOW przyznawany jest flagowym jednostkom polskiej nauki na okres pięciu lat. W tym czasie jednostki te otrzymują dodatkowe finansowanie na m.in. wzmocnienie potencjału naukowego i badawczego, rozwój kadry naukowej, kreowanie atrakcyjnych warunków pracy badawczej, zatrudnienie w Polsce zagranicznych uczonych, a także na specjalne stypendia naukowe dla uczestników stacjonarnych studiów doktoranckich oraz wybitnych studentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH