Dwucyfrowy wynik rynku szpitalnego to efekt programów lekowych i chemioterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Kraków/ rynekaptek.pl   19-12-2017, 08:08

Dwucyfrowy wynik rynku szpitalnego to efekt programów lekowych i chemioterapii Dwucyfrowy wzrost rynku szpitalnego wynikał z wysokiej dynamiki segmentu programów lekowych i chemioterapii (fot. archiwum)

W 2016 roku - inaczej niż w 2015, nastąpiło spowolnienie na rynku aptecznym i przyspieszenie na rynku szpitalnym. W kolejnych latach wyzwaniem stanie się sfinansowanie kolejnych pojawiających się na rynku leków biologicznych - prognozują specjaliści.

W III kwartale 2017 roku w Krakowie odbyło się spotkanie naukowe dla kierowników aptek szpitalnych. Zostały wygłoszone trzy referaty: "Skuteczna farmakologia może być bardziej bezpieczna i tańsza", Udział apteki szpitalnej w przygotowaniu leków do podania pozajelitowego" oraz "Rynek leków szpitalnych-analiza aktualnych trendów".

Ostatnia z wymienionych prezentacji była oparta o dane firmy IQVIA (wcześniej IMS). - W 2016 roku - inaczej niż w 2015, nastąpiło spowolnienie na rynku aptecznym i przyspieszenie na rynku szpitalnym - wynika z prezentacji przedstawionej przez Macieja Reka.

Dwucyfrowy wzrost rynku szpitalnego wynikał z wysokiej dynamiki segmentu programów lekowych i chemioterapii. O ile średnioroczny wzrost segmentu programów lekowych i chemioterapii wynosił +17,9%; segment pozostałych leków +3,3%.

Patrząc na dane za 12 miesięcy (październik 2015-wrzesień 2016), segment programów lekowych i chemioterapii przyniósł 550 mln zł wzrostu; ponad połowa tego wzrostu to wynik wprowadzenia przełomowych terapii leczenia WZW C w 2015 roku. W sumie oba segmenty odpowiadały we wspomnianym okresie za 3,1 mld zł. Dla porównania w okresie październik 2012-wrzesień 2013, programy lekowe i chemioterapia to było "niespełna" 1,9 mld zł.

Dla porównania, udział wartościowy rynku szpitalnego w 2015 roku w poszczególnych krajach wynosił: Litwa - 8%, Niemcy i Rumunia - 14%, Polska - 18%. Jednak w takich państwach jak Wielka Brytania - 46%, Hiszpania - 50%, Włochy - 51 procent.

Przyszłość w szpitalach
Jak przewidują eksperci, w kolejnych latach szczególnym wyzwaniem będzie sfinansowanie innowacji, m.in. oczekiwanych leków biologicznych i specjalistycznych. W 2020 roku będzie dostępnych 943 substancji wprowadzanych w ostatnich 25 latach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH