Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszyły testy systemu w Polsce

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kamsoft/ rynekaptek.pl   23-11-2015, 11:39

Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszyły testy systemu w Polsce Pilotaż systemu realizujacego zadania dyrektywy fałszywkowej

W Polsce ruszyły testy systemu IT wdrażającego przepisy tzw. dyrektywy antyfałszywkowej. Uczestniczy w nim 11 tys. aptek. Podłączyły się też już pierwsze firmy farmaceutyczne, trwają rozmowy z kolejnymi.

Komisja Europejska postanowiła uszczelnić obrót lekami, przede wszystkim tymi dostępnymi na receptę oraz najczęściej fałszowanymi. To na ich opakowaniach – zgodnie z Dyrektywą 2011/62/EU – pojawi się specjalny kod 3D. Po jego zeskanowaniu w aptece, system połączy się z bazą kodów zarejestrowanych przez producentów i dystrybutorów leków i w ten sposób zweryfikuje, czy lek jest oryginalny.

Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej, jeszcze z końcem bieżącego roku lub początkiem 2016 wydane zostaną tzw. akty delegowane do Dyrektywy, precyzujące szczegółowe rozwiązania. Od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw UE, na ich wdrożenie pozostaną jedynie 3 lata.

W Polsce dyrektywą objętych zostanie co najmniej 700 milionów opakowań leków na receptę. Do procesu weryfikacji muszą przygotować się wszystkie apteki i firmy farmaceutyczne. Największe wyzwanie czeka producentów i importerów leków, którzy wspólnie powinni porozumieć się w sprawie budowy tzw. krajowego repozytorium danych – lokalnej bazy z unikalnymi kodami leków, skomunikowanej z centralną bazą europejską. Chodzi m.in. o wybór rozwiązania i przekazanie specjalnie powołanemu podmiotowi kompetencji zarządzania krajowym repozytorium.

Najszybciej prace postępują w Niemczech. Na podstawie porozumienia firm sektora farmaceutycznego, trwa tam pilotaż autorskiego systemu, obejmujący ok. 500 aptek. W wielu krajach UE sektor farmaceutyczny zwleka z decyzjami, co może zagrozić dacie wyznaczonej przez europejskiego ustawodawcę.

W Polsce we wdrażanie mechanizmów spełniających wymogi Dyrektywy zaangażowana jest m.in. katowicka firma Kamsoft, obsługująca informatycznie większość aptek w Polsce oraz część hurtowni i firm sektora farmaceutycznego.

Prezes firmy, dr inż. Zygmunt Kamiński, podkreśla, że prace koncepcyjne i techniczne rozpoczęto już kilka lat temu, gdy pojawiły się pierwsze założenia dyrektywy. Oprogramowanie apteczne już teraz posiada funkcjonalność pozwalającą odczytywać kody na opakowaniach leków, a cały system gotowy jest na testy synchronizacyjne z repozytorium europejskim. Do systemu podłączyły się już pierwsze firmy farmaceutyczne, trwają rozmowy z kolejnymi. Pilotaż objął 11 tys. aptek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE