"Dyskryminacja i fikcyjne podwyżki" - to o zmianie sposobu wynagradzania pracowników medycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Katarzyna Gubała/ rynekaptek.pl   22-02-2018, 08:40

"Dyskryminacja i fikcyjne podwyżki" - to o zmianie sposobu wynagradzania pracowników medycznych Środowiska medyczne nie są zadowolone ze sposobu ustalania wynagrodzenia w służbie zdrowia (fot. archiwum)

Oczekujemy, że nowelizacja ustawy dokonana zostanie na tyle szybko, aby jej skutki nastąpiły przed II transzą podwyżek, czyli do końca maja - mówią członkowie Rady Dialogu Społecznego. Chodzi o prace nad zmianą sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne, zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wzbudził sporo negatywnych emocji.

Projekt stanowił materiał roboczy dla zespołu problemowego ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego.

Nowelizacja ustawy ma realizować postulat rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy o tzw. pracowników działalności podstawowej innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne. Mieliby oni zarabiać nie mniej niż 0,53 wskaźnika opartego na średniej pensji. Od razu pojawiły się głosy środowiska związkowców, że kwota niewiele ponad średnią krajową nie jest wystarczająca.

Wśród rozczarowanych projektem tzw. ''ustawy podwyżkowej'' są m.in. pielęgniarki. W stanowisku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z 16 lutego padają określenia ''głębokie niezadowolenie'', ''dyskryminacja'', ''fikcyjne podwyżki''.

Doświadczenie po 20. latach pracy równe doświadczeniu absolwenta?
Związek podkreśla, że w zaproponowanych zmianach przychylono się wyłącznie do jednego z postulatów zgłoszonych przez OZZPiP, a i ten nie został spełniony kompleksowo. W projekcie przewidziano bowiem wyłącznie tytuł zawodowy magistra na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo, nie zaś - jak podnosił wielokrotnie OZZPiP - tytuł zawodowy magistra w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

Związek zwraca także uwagę, że przy określaniu współczynników pracy nie uwzględniono tzw. doświadczenia zawodowego pielęgniarek i położnych, co skutkuje zrównaniem pielęgniarek i położnych z 20-,30-letnim stażem z absolwentami wchodzącymi do zawodu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH